İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seçim Sonrasında Yoğun Gündem…

üç aydır seçim konusuna odaklanan Türkiye’yi seçimin sona ermesiyle yeni bir gündem başlıyor. ışte esas gündemden bazı başlıklar…
 
G-20 LıDERLER ZıRVESı
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1-2 Nisan 2009 tarihlerinde Londra’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi’ne katılacak.
 
 
Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın, 1-2 Nisan 2009 tarihlerinde Londra’da yapılacak G-20 Liderler Zirvesi’ne katılmak için 1 Nisan 2009 tarihinde Türkiye’den ayrılacağı ve 3 Nisan günü yurda döneceği bildirildi.
 
 
G-20 toplantısının, 15 Kasım 2008 tarihinde Washington’da yapılan zirvede alınan kararların sonuçları ve bugüne kadar olan gelişmelerin değerlendirileceği ikinci zirve olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi:
 
 
”G-20 üyelerinin Devlet-Hükümet Başkanları düzeyinde katılacakları Zirve’de küresel ekonomik krizin yarattığı sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulacak, ortak çözüm yollarının belirlenmesi ve alınacak tedbirler konusunda mutabakat sağlanmasına çalışılacaktır.
 
 
Zirve’de Sayın Başbakanımıza Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Ekren ve Devlet Bakanı Sayın Mehmet şimşek refakat edeceklerdir.
 
 
2 Nisan günü ExCel Londra merkezinde liderler ve bakanlarla resmi görüşmeler yapılacak ve aynı gün liderlerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenlenecektir.
 
 
Sayın Başbakanımız G-20 resmi toplantısının yanı sıra, Zirve sırasında bazı ikili temaslarda da bulunacak, ayrıca Oxford üniversitesi ıslam Etüdleri Merkezi’ni ziyaret ederek, burada ‘Medeniyetler ıttifakı ve Türkiye’nin Rolü’ konulu bir konuşma yapacak, bilahare 3 Nisan günü, ıngiltere’nin en saygın düşünce kuruluşlarından biri olan Chaşam House-Kraliyet Uluslararası ılişkiler Enstitüsü’nde ‘Küresel Ekonomik Kriz ve Türkiye’ konusunda yapacağı konuşma ile Türkiye ekonomisi hakkında bilgi vereceklerdir.”
 
 
MEDENıYETLER ıTTıFAKI
 
Başbakan Erdoğan, 5 Nisan’da ise Medeniyetler ıttifakı toplantısı öncesinde, ıstanbul’da düzenlenecek Türkiye-ıspanya Zirvesi’ne katılacak. Erdoğan, 6 Nisan tarihinde Medeniyetler ıttifakı toplantısına katılacak. Medeniyetler ıttifakı toplantısına Afganistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Slovenya cumhurbaşkanları, ıspanya ve Danimarka başbakanları katılıyor.
 
 
Erdoğan, 5 Nisan tarihinde Türkiye’ye gelecek olan ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek. Bu görüşmenin Ankara’da mı ıstanbul’da mı olacağı ise kesinleşmedi
 
 
EKONOMıYE öNEM
 
2009 yılının ikinci yarısından başlayıp 2011 yılı sonuna kadar uzanan Restorasyon Programı kapsamında küresel ekonomik krizin üretim ve istihdamda yarattığı kayıpların telafi edilmesine hedeflenecek. ış dünyasının beklentileri doğrultusunda iç talebi destekleyici kontrollü para ve maliye politikalarına ağırlık verilecek. özellikle reel sektörün sorunlu kredilerinin yapılandırılması ile yeni kredilerle desteklenmesi için bir paket daha açılacak. Bu çerçevede Kredi Garanti Fonu’na, Hazine’den 1 milyar lira ilave sermaye aktarılacak. özellikle KOBı kredilerine, ek teminatlar verilerek, reel sektörün nefes alması sağlanacak.
 
 
ANAYASA DEğışıKLığı
 
TBMM Başkanı Toptan tüm partileri ziyaret edip, Meclis’te kurulacak komisyona üye vermelerini isteyecek. Bu komisyon anayasa üzerinde çalışıp, uzlaşılan madde değişikliklerini Meclis’e sunacak.
 
 
AVRUPA BıRLığı KONUSU
 
Yeni reform sürecinde şu maddeler yer alıyor: “Sosyal politikalar, istihdam ve sendikacılıkta AB ile uyumlu hale gelme, AB Genel Sekreterliği kanununun çıkartılması, yargı reformu, yolsuzlukla mücadele stratejisinin belirlenmesi ve kamu denetçiliği yasasının çıkartılması.”
 
 
KAYNAK_AJANSLAR

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir