İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sefer tasları geri dönüyor…

Patronlar yemekleri kıstı, işçiler sandıkları açtı.Ekonomik kriz nedeniyle üretimini azaltan, işçi sayısını düşüren firmaların tasarruf kalemlerinden biri de yemek hizmetini kesmek oluyor. ışçiler, sefertaslarına yavaş yavaş geri dönerken, yemek hizmeti veren firmalar, sektör temsilcileri patronlara, “Lükse kaçmayın. Ama yemeği de kesmeyin” çağrısında bulunuyor.
 
 Ekonomik krizin vurduğu reel sektörde fabrikaların bacaları sönüp, işsizlik sayısı artarken, üretimini azaltarak, işçilerini yarı zamanlı çalıştırarak ayakta kalmaya çalışan fabrikalarda tasarruf tedbirleri yemek hizmetinde de uygulanıyor. Bu doğrudan yemek hizmeti veren gıda firmalarını olumsuz etkiliyor. Yemek hizmeti veren gıda sektöründe yüzde 35 oranında daralma yaşanırken, kayıt içinde üretim yapanlar merdivenaltı üretimden büyük sıkıntı çekiyor.
 
 PORSELEN TABAK KALKIYOR
 
 Ege Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Hakan Ay, sektörlerinde yüzde 35’lik daralma yaşandığını belirterek, “Tüm sanayi kollarında daralma ve işçi çıkarmalar oldu. Bizim de işimiz işçiye yemek satmak” dedi. Bir yıldır maliyetlere yüzde 25 zam geldiğini ancak bunu yansıtmakta zorlandıklarını dile getiren Ay, “Bir yıl sonunda zam için müşteriye gittiğimizde, müşteri bırakın zammı, mevcut fiyatın yüzde 5 gerisinde rakam teklif ediyor.
 
  Teklif çerçevesinde mönülerde çeşit azaltılıyor. Porselen tabaktan demir tabağa dönülüyor. Bu tür tasarruflara gidiliyor. Bir yıl önce sektörümüzde KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesi ayakta kalmamızı sağladı. Yüzde 18 devam ediyor olsaydı catering çok zor durumda olacaktı” dedi.
 
 Sefertasının çok zorda kalınarak, geçici bir süre kullanılabileceğini ifade eden Ay, “ışçi için kayıp. Hazırlaması, işyerinde uygun ortam bulup yemesi, sağlıklı koşullarda korunması gibi sıkıntıları var. Patronlar, aşırı lükse kaçmayıp dışarıdan yemek hizmeti alabilir. şık perdeler, tabaklar da istenebiliyor. Halbuki sağlıklı yemek istenmesi gerekir. Maliyet getirmeyecek şeyler istenmeli” dedi.
 
 EN AZ 4 TL OLMALI
 
 Makine parkına dayalı çok büyük firmalar olmadıklarını vurgulayan Ay, “ınsanla çalışıyoruz. Bizlerin zora girmesi işsizlik oranlarına da yansıyor. Bizler elimizden geldiği kadar aşçılarımızı, servis elemanlarımızı çıkarmak istemiyoruz” diye konuştu.
 
 4 çeşit uluslararası kalite, standart belgelerine sahip yemeğin en az 4 TL’den alınması gerektiğini vurgulayan Ay, “Bu fiyat gramaj bakımından, hijyenik açıdan uygun olduğunu gösterir. Hizmeti veren firma yüzde 5-6 karlılık yakalar. Düşük fiyatla yemek verenlerin tedarik malzemelerinin kalitesizliği ortaya çıkıyor” dedi.
 
 ızmir Atatürk Organize Seanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalara yemek hizmeti veren Seşsan Gıda yetkilisi Kemal Saldır, yemek sayılarının hızla azaldığını, fabrikaların kapanmasının yemek sanayicisi için büyük kayıp olduğunu vurguladı. Büyük ölçekli fabrikalarda, şirketlerde sefertası henüz görünmese de küçük yerlerin sıkıntıyı daha fazla hissettiğini dile getiren Saldır, “ışçi, zaten asgari ücret alıyor.
 
 Bu ücretle kirasını verip, çocuğu varsa onun ihtiyaçlarını, evin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor, zor şartlarda yaşıyor. ışyerine götürmek üzere gıda harcaması için kenara para koyamıyor. ışverenin yemek vermemesi işçinin aç kalması demek” dedi. Firmaların ekonomik çözümlere yönelmesiyle merdivenaltı üretim yapan, kayıtdışı yemek hizmetine yöneldiğine dikkat çeken Saldır, şunları söyledi:
 
 “Bu ortamda, kayıtdışı, merdivenaltı firmalara gün doğuyor. Merdivenaltı bugünü kurtarmaya çalıştığı için hammaddeleri sağlıksız, gıdanın izlenebilir durumu yok. 2.5 TL civarında satılıyor. Oysa 4 TL’nin altına düşmemeli. Menşei belli olmayan et, sebze, meyve kullanılıyor. Kaliteli sıvı yağın tenekesi 50 TL, ama piyasada 30 TL’ye de bulabiliyorsunuz, bunlar yasaklanmış yağlardır. Müşterinin buna itibar etmemesi gerekir. Gıdada çok tehlikeli.
 
 Kayıt içinde bizlerin sağlıklı üretim yapan tedarik zincirleri var. Benim kullandığım malzemenin nereden geldiği belli, izlenebilir. Ancak merdivenaltına yönelerek, insan sağlığını kriz telaşıyla gözardı etmek doğru değil. Telafi edilemeyecek sonuçlar doğabilir. Yöneticiler merdivenaltına itibar etmesin. 5 kap değil, 4 kap verebilir, 4 değil, 3 kap yemek verebilir. Açık büfe salatadan kaçınabilir. Maliyetleri düşürebilir. Tarım ıl Müdürlüğü de daha fazla denetim yaparak, merdivenaltına göz yummamalı.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir