İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

şehrin Çehresi Değişecek…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz dün makamında düzenlediği toplantıda Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Belediye Başkan Yardımcısı Raci Coşkuner, ıl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun çelenk, Antakya Belediyesi ımar Müdürü Ayşe Kuseyri, ilgili kurumların temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.
LEKESıZ: ANTAKYA YENıDEN DüZENLENECEK
Habib-i Neccar Camii Meydan Düzenlemesi konusunda yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşan Vali Lekesiz, “ılimizle ilgili çevre düzenlemelerini çEKüL Vakfından Metin Keskin yaptı. Bundan böyle ilgili tüm projeler Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararları ve onayı doğrultusunda çıkacak.
Dünyanın hiçbir yerinde dini mabetlerin çevresi bu kadar sıkışık değil. Amacımız Habib-i Neccar Camii etrafını kirlilikten kurtarmak ve Antakya’ya yakışır bir görüntü almasını sağlamaktır.” diye konuştu.
ANTAKYA ANTıK BıR KENT
Vali Lekesiz, Antakya’nın antik bir kent olduğunu, bu anlamda şehrin hangi noktasına kazma vurulsa altından tarih çıkabileceğine dikkat çekerek, “Uygulamalar, projeler Anıtlar Yüksek Kurulu’nun denetiminden geçiyor. Yoksa ben yaptım, oldu mantığı ile hareket edilmemekte. Zaten bu çalışmalar sırasında yanlış yapan olamaz, buna izin verilmez” şeklinde konuştu.
 
ARZUHALCıLER KONUSUNDA DüZENLEME YAPILIYOR
Hatay Valiliği’nin giriş zemininden başlayarak, Saray Caddesi ve çevresinin düzenlemesinin yapıldığını ifade eden Vali Lekesiz, “Arzuhalciler konusunda proje hazırlanıyor. ıhalesi yakın bir tarihte. Onları da bir düzen içerisine almalıyız.” dedi. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz konuşmasının sonunda projeye emeği geçen herkese teşekkür etti.
SAVAş: ANTAKYA’NIN KURTULUşU BıRLıK VE BERABERLıKTE
Vali Lekesiz’in ardından söz alan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, gelinen noktanın uyumlu çalışmanın bir neticesi olduğunu dile getirdi. Antakya’nın hak ettiği yere geleceğini söyleyen Başkan Savaş, “Kentimiz adeta bir açık hava müzesi konumunda. Bu anlamda yapılan çalışmalarda azami emek sarf ediliyor. Tarihi dokularımızın restorasyonunu yaparak, bu mekanları turizme kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.
ARTIK YAPACAğIZ, EDECEğıZ FASLI BETTı
Antakya Belediye Başkanı olarak artık şunları yapacağız, edeceğiz demediklerini, somut plan ve projeler ile kamuoyunun karşısına çıktıklarının altını çizdi. Antakya’nın çok güzel bir ivme yaşadığını dile getiren Başkan Savaş, “şehrimiz yeniden düzenleniyor, bizler de görmüş olduğunuz üzere bir ekip olarak sorunlara ortak çözümler arıyoruz. Antakya’nın kurtuluşu birlik ve beraberlikten geçiyor.” dedi.
SABRETMELıYıZ
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Silahlı Kuvvetler ve Saray Caddesi’nde alt yapının bittiğini ancak zeminin çökmesi için bir süre beklenilmesi gerektiğini söyledi. Ramazan sonrası üst yapının da tamamlanacağının altını çizen Başkan Savaş, “Hepimiz sabretmeliyiz” dedi.
Konuşmaların ardından Habib-i Neccar Camii Meydan Düzenlemesi Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ve Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından basın mensuplarına gösterildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir