İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sel ıstanbul’ da 31 can aldı…

ıstanbul’da 26, Tekirdağ’da 5 kişi yaşamını yitirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”ıstanbulumuz’da Silivri, çatalca ve merkez dahil olmak üzere 26 vatandaşımızı kaybettik. Bunun yanında Tekirdağ’da 5 vatandaşımızı kaybettik. şu anda 9 tane de kayıbımız var” dedi.

Erdoğan, ıstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezine gelişinde yaptığı açıklamada, bir Ramazan gecesinde üzücü olayları değerlendirme toplantısı yapmanın kendileri için üzüntü verici olduğunu belirtti.

Trakya bölgesi ve ıstanbul’da dün ve bugün meydana gelen yoğun yağışlar sebebiyle izahı adeta mümkün olmayan büyük felaketlerle karşı karşıya kalındığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ”Bu felaketlerin şöyle bir izahını isteyip araştırdığınız zaman; bu olsa olsa ‘100 yılda bir olur ya da daha uzun süreci kapsayan felaketlerdir’ diye tanımlanır” diye konuştu.

Erdoğan, son 10 yıllara bakıldığında ıstanbul’da en fazla yağışın metre kareye 64 kilogramı bulduğunu, bunlardan birinin de kendi belediye başkanlığı dönemine rastladığını belirtti.

şimdiki durumun ”vahim” olduğunu ifade eden Erdoğan, 185 ile 225 kilogram arasında bir yağış rakamının söz konusu olduğunu dile getirdi.

Bunun bambaşka bir afet olduğunu söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

”Bu olayın neticesinde malum üç gündür süren bu yağışlarla ıstanbulumuz’da Silivri, çatalca ve Merkez dahil olmak üzere 26 vatandaşımızı kaybettik. Bunun yanında Tekirdağ’da 5 vatandaşımızı kaybettik. şu anda 9 tane de kayıbımız var. ölenlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize sabırlar diliyoruz.”
 

Hatırlanacağı üzere selin ilk saatlerinde Vali Güler kurtarma çalışmalarının 4 4 lük yütüdüldüyüne işaret etmişti…

 

Trakya’yı esir alan ve 7 cana mal olan felaket bugün ıstanbul’u vurdu. Marmara Bögesi, 17 Ağustos depreminden beri ilk kez bu boyutta bir felaket yaşıyor. Pameks Tekstil Fabrikası’na servisle gelen 7 kadın çalışan bir anda sele kapıldı. ıkitelli TIR parkında uyuyan 6 şoför uykularında can verdi. ıkitelli ve Halkalı’da 8 ceset bulundu. çatalca ve Silivri’de 3 kişi hayatını kaybetmişti. ıki günde 31 can alan felaket havalimanına ulaşımı felç etti. 9 kişi ise kayıp…

Pazar günü yapılan sel alarmına rağmen dün Silivri’yi vuran yağmur bugün etkisini ıstanbul’da gösterdi. Trakya’da 7 cana mal olan sel, şu ana kadar ıstanbul’da 31 kişinin ölümüne neden oldu. 9 kişi ise kayıp…

ıstanbul Valisi Muammer Güler akşam saatlerinde yaptığı açıklamalar ile herkesi şaşırttı. Güler hayatını kaybeden 7 kadının büyük bir hatanın kurbanı olduğunu ancak onların dışında kimsenin aracının başında hayatını kaybetmediğini söyledi.

Mahsur kalan herkes kurtarıldığını söyleyen Güler, “Kurumlar arası örnek bir işbirliği yaşadık. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Bu iş makinesi kapasitesi olmasaydı büyük çaplı müdahaleler yapılamazdı.” açıklamasında bulundu.

SERVıSTEN çIKAMADILAR

ıstanbul Valiliği yaptığı açıklamada bir kişinin sel sularında öldüğü belirtilirken, Halkalı Pameks Tekstil’e servis aracıyla gelen işçilerden 7 kişi araç içinde sel sularında boğuldu.

şOFöRLERı UYKUDA YAKALADI

ıkitelli TIR garajında araçlarında uyuyan şoförlerden 10 kişinin boğularak öldüğü 50 kişinin ise yaralı olarak kurtarıldığı belirtildi. Halkalı’da bir başka tekstil firmasında ise 2 kişinin cesedine ulaşılırken, ıkitelli ve Halkalı 5 ceset sudan çıkarıldı. Silivri ve çatalca’da 3 kişi sel sularına kapılarak yaşamını yitirmişti.

Bu sabah başta ıkitelli Basın Express yolu olmak üzere, Arnavutköy, Sultangazi, Bağcılar, Eyüp, Esenler, Bahçelievler, Başakşehir, Büyükçekmece ilçelerinde su baskınları ve sele neden oldu. Ayamama Deresi, Tavukçu Deresi, Papaz Dereleri taştı.

Yine ıkitelli Osmanlı Tır Garajı’nda da 10 kişi öldü. Halkalı’daki bir tekstil fabrikasında iki, sedef tır garajından da iki ölüm haberi geldi. Bunlara 9 da kayıp eklendi. Halkalı’da servis aracındaki 7 işçi kadının ölümü ve dün Selimpaşa’da 1, çatalca’da iki kişinin ölümü ile can kaybı toplam 31’e çıktı.
Son yılların en büyük yağışını alan bölgeye saatte metrekareye 90 kilogram olarak ölçüldü. Eylül ayı ortalaması 45 kg iken, çarşamba sabahı ıkitelli bölgesine 1 saatte 90 kg yağış düştü.

AYAMAMA DERESı TAşTI YüZLERCE ışYERı VE ARAç SU ALTINDA

Silivri’de başlayan ve sel baskınlarına neden olan yağış bu kez ıstanbul’u vurdu. ıstanbul’da ıkitelli, Güneşli, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, gibi semtlerde yüzlerce ev ve işyeri taşan derelerin getirdiği suların altında kaldı. ıkitelli Basın Ekspres Yolu Ayamama Deresi’nin taşmasıyla işe giden servis ve belediye otobüsleriyle özel araçları sular altında bıraktı. Araçların ve otobüslerin üzerlerinde mahsur kalan vatandaşlar kurtarılmayı beklerken, ıstanbul’un çeşitli semtlerinden binlerce vatandaş itfaiyeden su baskınları için yardım istedi.

Bu arada su baskınlarının olduğu otoyollarda araçların sel suları ile sürüklendiği görüldü. çatalca ve Silivri’ye müdahale eden itfaiye ve kurtarma ekipleri aşırı yağış alan ıstanbul’a yönlendirilmeye başladı.

Yağmur nedeniyle Esenler, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece’de yüzlerce ev ve işyerini alt geçitleri su bastı. Vatandaşları sular içinden itfaiye ekipleri kurtardı.

ARAçLARIN ıçıNDE CAN PAZARI YAşANDI

Her şiddetli yağmurda taşan ve çevreye tehlike oluşturan Ayamama Deresi yine taşarak Basın Ekspres yolunu sular altında bıraktı. Yüzlerce işyerinin sular altında kaldığı ıkitelli Güneşli bölgesinde vatandaşlar araçlarının üzerine çıkarak kurtarılmayı bekledi. Sel suları dere kenarında bulunan tüm fabrikaları su altında bıraktı. Sel suları bazı fabrikaların 3’ncü katına kadar ulaştı. Araçları içinde mahsur kalanların çoğu kendi imkanları ile kurtuldu.

DERENıN ERKEN SAATTE TAşMASI BüYüK BıR FACıAYI öNLEDı

Ayamama Deresi, saat 06.30 sıralarında Basın Ekspres yolunda araç trafiğinin yoğun olmadığı bir saatte taştı. Sel sularına özellikle servis minibüslerini yakalandı. Trağin yoğun olduğu saate taşması durumunda binlerce otomobil sel sularına kapılacak ve büyük bir kaos yaşanacaktı. Ancak derenin erken taşması bunu önledi. Selde mahsur kalan servis minibüsleri ve belediye otobüsdekileri itfaiye ekipleri kurtardı.

ıTFAYE YAPTIğI ANONSLARLA GöREV SüRESıNı UZATTI

ıstanbul itfaiyesi yağışın devam etmesi ve kurtarılmayı bekleyen onlarca insanın bulunduğu bölgelere yetişmeye çalışırken gece geç saatlerde çalışan ekiplerine göreve devam emri verdi. özellikle Gaziosmanpaşa ve Sultangazi’de caddeler ve sokaklar sular altında kaldı. Baskınlar nedeniyle evlerinden çıkamayan vatandaşlar itfaiye ekiplerince kurtarıldı. Başta Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Arnavutköy olmak üzere ıstanbul’un birçok ilçesinde de su baskınları yaşandı. Gece boyunca devam eden sağanak, Sultangazi’de yüzlerce evin su altında kalmasına neden oldu.

 

Gaziosmanpaşa, Arnavutköy, Cebeci gibi yerlerde de su baskınları yaşandı. Sokaklar ve caddelerden akan suların özellikle bodrum ve birinci katlardaki evlere dolması nedeniyle birçok vatandaş mahsur kaldı. ıtfaiye ekipleri su tahliyesi ve kurtarma çalışmalarına yetişmekte zorlandı. Habipler yolu üzerinde bulunan ıstanbul Ulaşım A.ş. de sular altında kaldı. Habipler’de bulunan eski Edirne asfaltı, araç trafiğine kapatıldı. şehirde sağanak da itfaiyenin su tahliyesi ve kurtarma çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

KURTARMA çALIşMALARI BOTLARLA YAPILIYOR

 
ıstanbul Vali Yardımcısı Hikmet çakmak, Basın Ekspres yolundaki arama kurtarma çalışmalarına 8 arama kurtarma botunun katıldığını, bot sayısının 1 saat içinde 30’a çıkarılacağını söyledi.

 
 
Kaynak Hurriyet.com.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir