İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sel mağdurlarına ödeme yok!

Geçtiğimiz Nisan ayı başlarında Antakya’da meydana gelen aşırı yağış sonrası işyeri ve bodrum katlarda yer alan çok sayıda yerleşim birimi su baskınlarına maruz kalmıştı. Taşkından zarar gören işyeri ve mesken sahiplerinin başvurularını kabul eden bir kriz masası oluşturulmuş ve mağdur vatandaşların zarar ziyanları tespit edilmişti.
VADANDAşA YAPILAN HERHANGı BıR öDEME YOK
Ancak yaşanan sel afeti üzerinden 3 ay geçmesine rağmen Afet ışleri Genel Müdürlüğünden vatandaşın zararının karşılanmasına yönelik herhangi bir ödeme yapılmamıştı. Mağdur olan vatandaşların Afet ışleri Genel Müdürlüğüne değerlendirilmek üzere gönderilen dosyalarının akıbetini soran yerel basın konuya ilişkin haberi “O dosyalardan halen haber yok!”  şeklinde duyurmuştu. Haber sonrası konuya ilişkin araştırmasını sürdüren haberciler tarım arazileri dâhil olmak üzere mesken ve işyerlerinden oluşan yaklaşık 1000 kadar müracaat sahibine herhangi bir ödeme yapılamayacağını öğrendi.
 
ZARAR GöREN ALAN TOPLAM ALANIN YüZDE 10’NU GEçMıYOR
 
Buna gerekçe olarak Antakya’da yaşanan son sel afetinde zarar gören alanın toplam alanın yüzde 10’nu geçmemesi olarak gösteriliyor. Bu nedenle yönetmenlik gereği Afet ışleri Genel Müdürlüğü bütçesinden mağdurlara yardım yapılamayacağını söyleyen yetkililer, herhangi bir ödeme yapılmayacağının altını çizdiler.
 
3 aydan bu yana Afet ışleri Genel Müdürlüğünden gelecek olan yardımı bekleyen vatandaşlar ise duruma tepki gösterdi. “Madem verilmeyecekti neden tutanaklar tutuldu. Neden başvurularımız alındı?” şeklinde tepki gösteren vatandaşlar, konunun yeniden değerlendirilmesini istediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir