İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Servis şoförleri Bilgilendirildi…

Antakya’ daki öğrenci servisçileri trafik kurulları hakkında bilgilendirildi.Antakya Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Antakya şoförler ve Otomobilciler Odasından E. Hasan Karagöz, Emniyet Müdürlüğünden Komiser Serbülent Gül, Antakya Belediyesinden Meclis üyesi H. ıbrahim Yelkaya, ıl Jandarma Komutanlığından Teğmen özgür Can konuşmacı olarak katıldı.
 
Konuşmacılar trafik komisyonunun almış olduğu kararlar hakkında öğrenci servisçileri ile okul müdürlerini bilgilendirdiler.Trafik Denetleme şube Müdürlüğü’nden Komiser Serbülent Gül, servis şoförlerinin Standartlara uygun “Okul taşıtı” olarak teçhiz edilmemiş ve izin belgesi olmayan araç ile öğrenci taşımamaları uyarısında bulundu.
 
“Tüm belgelerinizi ve araç gereçlerini araçta bulundurunuz” diyen Gül uyarı konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Koltuk sayısını aşacak sayıda öğrenci taşımayınız. öğrencinin araçtan tam olarak indiğini veya bindiğini görmeden kapıyı açıp kapamayınız. ılköğretim öğrencilerini rehber personelsiz taşımayınız. öğrencilere örnek ve ideal bir “şoför amca” olmak için çaba gösteriniz. Bu amaçla öğrencilere kötü örnek olabilecek tavır ve davranışlardan kaçınız. Mümkünse her gün traş olunuz ve takım elbise veya kravat-gömlekli olarak araç kullanmaya çalışınız, öğrenciler ile birlikte hiçbir şekilde yolcu taşımayınız.
 
Trafik işaret levhalarına, ışıklı işaretlerine ve görevlilerin uyarı ve ikazlarına uyunuz, önemsemez ve umursamaz tavırlardan kesinlikle kaçınınız. öğrencileri rastgele yerlerde indirip bindirmeyiniz, indirip bindireceğiniz yerleri iyi seçiniz, öğrencilerden evden veya okuldan çıkışından itibaren sizin sorumluluğumuz da olduğunu unutmayınız, öğrenci velisinin izni ve bilgisi olmadan öğrenciyi başka yerlerde indirmeyiniz. Sesli ve gürültülü cihazları servis kullanmayınız. Yaptığınız işi sadece ticari faaliyet olarak düşünmeyiniz, olaylara aynı zamanda, anne baba, eğitici ve öğretici gözüyle bakmaya çalışınız.
 
Servis aracının özel donanımlarını kullanmayı unutmayınız, öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında dur ışıklı levhasını açınız, öğrencilerin kemerlerini takması için uyarınız. öğrenciler ile aynı zamanda iyi bir arkadaş olmaya çalışınız, sorunları ile ilgilenerek, gerekiyorsa aileye veya okul yönetimine bilgi veriniz. Türkiye’nin geleceğini taşıdığını unutmayınız.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir