İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SGK’ dan Uyarı…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ıl Müdürü Mehmet Zülfi Camkurt, “Bazı kişilerin ‘Bağ-Kur borçlarını sildirmek’ bahanesi ile Kurumumuzca re’sen yapılan işlemlerin karşılığında geçici 17. madde kapsamında bulunan sigortalılarımızdan haksız menfaat temini yoluna gittikleri anlaşılmaktadır” ifadesinde bulundu.
 
Camkurt, yazılı açıklamasında, “Bilindiği üzere, 1479 ve 2926 sayılı Kanunlara göre tescili yapılan sigortalılardan 30/4/2009 tarihi itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu olanlardan hiç prim ödemesi bulunmayanların sigortalılıkları 5510 sayılı Kanunun geçici 17 nci maddesi hükmü gereğince herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın Kurumumuz tarafından durdurulmuştur. Yine aynı madde hükmü gereğince beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu olanlardan daha önce prim ödemesi yapmış olanların sigortalılıkları ise sosyal güvenlik il müdürlüğümüz ile sosyal güvenlik merkezlerimizde manuel olarak işlem yapılmak suretiyle durdurulmaktadır.
 
Durdurulan süreler sigortalılık süresinden sayılmamakta ve bu dönemlere ilişkin prim borçları takip edilmemektedir. Bununla birlikte, Genel Müdürlüğümüze intikal eden bilgilerden art niyetli bazı kişilerin ‘Bağ–Kur borçlarını sildirmek’ bahanesi ile Kurumumuzca re’sen yapılan işlemlerin karşılığında geçici 17 nci madde kapsamında bulunan sigortalılarımızdan haksız menfaat temini yoluna gittikleri anlaşılmaktadır. Sigortalılarımızın ve hak sahiplerinin bu gibi kişilere itibar etmemeleri gerekmektedir. Belirtilen şekilde dolandırıldığını iddia eden sigortalı veya hak sahipleri ise yargı yoluna başvurabilirler” dedi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir