İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SHÇEK’li Kızlar…

Bu yılki kadınlar günü kutlamalarına Sosyal Hizmetler çocuk Esirgeme kurumu bünyesindeki kızlarda katıdı. Kutlamaya farklı bir renk katılırken verilen mesajda genç kızların yada kadınların her türlü şiddete maruz kaldıktan sonra korunma yerine şiddete uğramadan önce korunabilmesini öngörün düzenleme ve yaşam biçimi olması gerektiği oldu.
 
SHçEK’li kızlar Pazar günü sorumlu yöneticileri ile birlikte Atatürk anıtına gelerek çelenk sundu ve saygı duruşunda bulundu. Sosyal hizmet uzmanı Cemile Güvercin Sayın, SHçEK’li kızlar adına okuduğu “Kadınlar günü” mesajında, kadınların yaşamın her alanını eşit bir biçimde paylaşmak,görev ve sorumluluklarını da eşit olarak yüklenmek istediklerini söyledi. 
 
 “Kadınların kendi hakları uğrundaki mücadeleleri daha eşitlikçi bir toplum yaratılmasını sağlamak ve buna bağlı olarak da toplumun bütünü açısından özgürleştirici ve demokratik bir anlam taşımaktadır. Dünyadaki işlerin %60’ını yapan kadınlar toplam gelirin sadece % 10 una ulaşabilmektedir.
 
Dünyada okuma ve yazma bilmeyen yetişkinlerin % 67’sini kadınlar oluşturmaktadır. ülkemizde ise her 4 kadından 1’i okuma – yazma bilmezken üniversite mezunu kadın oranı %3.9’ da kalmaktadır , ışe alımlarda cinsiyet ayrımcılığı yapılmakta bunun sonucunda aynı meslekteki bir erkek bir kadına göre daha fazla avantaj sahibi olmaktadır.
 
ıdari kadrolarının çok büyük bölümü erkeklerden oluşmaktadır. Kadınlara üst düzey yöneticilikte fazla şans tanınmamaktadır.” SHçEK’li kızlar adına sözcü sosyal hizmet uzmanı Cemile Güvercin Sayın kadınların siyasete atılması siyasette kendilerine yer bulabilmelerine ilişkin olarak da görüşlerini şöyle sıraladı:
 
“Siyasette kadınlar erkeklerin seçilmesi için uğraşmakta, iş kadın aday göstermeye geldiğinde partiler “vitrini” birkaç kadın adayla süslemekte, geri kalanları seçilemeyecek yerlerde aday göstererek göz boyamaktadırlar. Bu nedenle siyasi partiler yasasında değişiklik yapılıp en az %30 “KOTA” uygulaması getirilip kadınlar açısından “POZıTıF AYRIMCILIK” yapılması gerekir.”
 
Atatürk anıtındaki mesajında ülkemizde kadına uygulanan şiddetin son derece yaygın olduğunu söyleyen SHçEK uzmanı Güvercin çıkartılan kanunların da şiddeti önlemeye yeterli olmadığını söyledi: “En önemlisi ise kadının şiddet gördükten sonra korunmasının yeterli olmayıp “şiddete” uğramadan önce daha sağlıklı bir toplumun oluşturulması içinde öncelikle erkeğin eğitilmesi şarttır.
 
şiddetin normal bir davranış biçimi olarak algılanmasının mutlaka engellenmesi gerekir. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir. şiddete uğrayan yada uğrama riski taşıyan desteğe gereksinimi olan kadınlara ve çocuklara psikolojik hukuki ve ekonomik alanda danışmanlık hizmetleri sunmak ve yararlanabilecekleri hizmet kuruluşları konusunda bilgilendirerek gereksinim duydukları hizmet türüne en kısa zamanda ulaşmalarını sağlamak amacıyla “Alo 183 Aile-Kadın-çocuk ve özürlü” Danışma Hattı ücretsiz olarak 24 saat hizmet vermeye başlamıştır. ülke kalkınmasının ancak toplumsal yaşamın her alanında kadın ve erkek eşitliğinin sağlandığı demokratik bir ortamda gerçekleştirilebileceğine olan inançla; ülkemiz ve dünya emekçi kadınlarının “Bugünün ve her günün mutlu ve örgütlü, eşitlik, barış, sevgi ve güzelliklerle dolu olmasını dileriz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir