İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıfır Komşu Sıfır Sorun!

Yeral, “Biz komşularla sıfır sorundan elde var sıfır komşu gidişatını doğru ve hayra alamet görmemekteyiz. Siz dün kardeş dediğinize bugün kalleş derseniz, dün dostum dediğinize bugün düşmanım derseniz, dün canım dediğinize bugün cellât-diktatör derseniz, hangi gün doğru konuşuyorsunuz diye sormazlar mı? 
 
 
 
Alevi-Sünni kardeştir, ayrım yapanlar kalleştir, ne ısrail, ne Arabistan, ne Katar hiç  bir güç bizleri Suriye ile savaşmaya ikna edemez”
 
 
 
AKP Hükümetinin Suriye politikalarını sert dille eleştiren panelistler, Hatay’daki kampların kapatılmasını, teröristlerin sınır dışı edilmesini istediler.
 
 
 
CHP, ışçi Partisi, ADD, TGB ve Eğitim ış’in oluşturduğu Türkiye-Suriye Kardeştir Platformu tarafından düzenlenen “Türkiye-Suriye Kardeştir. Savaşa Hayır” paneline binlerce kişi katılım gösterdi.
 
 
 
Prof. Dr. Ercan Enç’in yönettiği, Antakya Bedircan Düğün Salonunda gerçekleştirilen panele katılan konuşmacılar, AKP hükümetinin Suriye politikalarını sert dille eleştirerek Hatay’daki kampların kapatılmasını, teröristlerin sınır dışı edilmesini istedi.
 
 
 
Suriye ile Türkiye tarihinde ilk kez bu kadar gelişen dostluk ilişkilerinin ardından Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın etnik kimliğe büründürdüğü politikalar sonucu olayların başladığını ifade eden CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, “Düne kadar terör olaylarını kınayan ülke Türkiye, neden Suriye’deki terör olaylarını kınamak yerine teröristlere destek veriyor? Sosyal Devlet anlayışında Vatandaşın can ve mal güvenliği devletin teminatı altında olmalıdır. 
 
 
 
Başbakan’a soruyorum; Hatay’a getirdiğiniz sığınmacılar yüzünden vatandaşlarımız 2. sınıf değil, 3. sınıf vatandaş haline geldi. Bu mudur sosyal devlet anlayışınız?” dedi.
 
 
 
Hatay halkının hoşgörülü ve misafirperver olduğunu ifade eden Akgöl, “ Hataylılar Mazlum insanlara her zaman kucak açacaktır ancak, Hatay’a kimlerin geldiğini bilmiyoruz ki yardım edelim. El Kaide’ye mi kucak açalım? 
 
 
 
AKP Hükümetinin olayları Alevi-Sünni ayrımına götürmek istediğini belirten Akgöl, “Bizi uyutmak istiyorlar. Ulusalcı, vatanseverler ve Atatürkçü aydınlar olarak, uyuyanları uyandırmak zorundayız. Kampların kapatılması için sokaklara çıkmalıyız” dedi.
 
 
 
Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bolluk da Suriye’nin emperyalist müdahaleye karşı direndiğini belirttiği konuşmasında, “Esad’ın ordusu, o kahramanlar vatanlarının bütünlüğünü koruyorlar. Mesele Esad’ın gitmesi de değil oradaki planı, oyunu doğru anlamak lazım. 
 
 
 
Dünya barışı tehlikededir. Suriye Dünya barışı için savaşıyor. Yüreğimizle, her şeyimizle onların yanındayız. çünkü onların zaferi bütün mazlumların zaferi olacak.” dedi.
 
 
 
Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ali Yeral da “Biz komşularla sıfır sorundan elde var sıfır komşu gidişatını doğru ve hayra alamet görmemekteyiz. 
 
 
 
Siz dün kardeş dediğinize bugün kalleş derseniz, dün dostum dediğinize bugün düşmanım derseniz, dün canım dediğinize bugün cellât-diktatör derseniz, hangi gün doğru konuşuyorsunuz diye sormazlar mı? Alevi-Sünni kardeştir, ayrım yapanlar kalleştir, ne ısrail, ne Arabistan, ne Katar hiç  bir güç bizleri Suriye ile savaşmaya ikna edemez” dedi.
 
 
 
Terör gruplarının Hatay sınırından giriş yaptıklarına dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, ise hükümetin Amerikaya teslim olduğunu söyledi. 
 
 
 
Eryılmaz, “üzülerek ifade ediyorum ne Vali’nin, emniyetin, bakanın yetkisi yoktur. ABD’ye teslim olmuş durumdalar.” ıfadelerini kullandı.
 
 
 
Panale katılan vatandaşlar sık sık alkışlar ve sloganlarla konuşmaları keserken, Panelde “Terör Kampları Kapatılsın! Teröristler Sınır Dışı Edilsin!” talebleri yükseldi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir