İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıfır Noktasında Zorlu Bekleyiş…

ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınmak için sınıra gelen aralarında kadın ve çocukların bulunduğu, sınırda hastalık ve haşerelerle mücadele eden Suriyeliler, Türkiye’ye alınacakları günü sabırsızlıkla bekliyorlar

 

 

 

Reyhanlı ilçesi Bükülmez köyü Suriye sınırında bekleyen ve yapılan yardımlarla hayatta kalmaya çalışan Suriyeliler Türkiye’ye alınacakları günü bekliyorlar 

 

 

 

Bükülmez köyü sınırının sıfır noktasında, kimi oluşturduğu çadırda kimi ağaçların altında kalan ve yaklaşık 40 gündür Türkiye’ye alınacakları zamanı bekleyen Suriyeliler, çatışmaların yaşandığı ülkelerine dönmek istemiyor. 

 

 

 

Suriyeli Ebu ömer, şu an Suriye’nin birçok kentinden insanların sınırda Türkiye’ye alınacakları günü büyük bir heyecanla beklediğini söyledi. 

“40 Gündür Buradayız ve Birçok Kişi Hasta Olmaya Başladı”

 

 

 

ülkelerinde çatışmaların her geçen gün arttığını belirten ömer şöyle konuştu: 

“şam, ıdlib, Halep, Kılle, Hama, Humus gibi birçok kentten insan, şu an Türkiye’ye sığınmak için sınırda bekliyor. 

 

 

 

Yaklaşık 40 gündür buradayız ve artık birçok kişi hasta olmaya başladı. Burada hastalık ve haşerelerle mücadele ederek Türkiye’ye bir an önce geçmeyi umut ediyoruz.” 

Sınırda uzun zamandan bu yana bekledikleri için banyo yapamadıklarını ve birçok kişinin bu nedenle hasta olduğunu belirten ömer, yetkililerden destek beklediklerini söyledi. 

 

 

 

“Kan Kardeşiz”

Suriye’den yaşlılar, kadınlar ve çocuklarla birlikte kaçtıklarını anlatan adını vermek istemeyen Suriyeli, “Sınırda beklediğimiz yerlerde bir çok haşere var. Kolera başta olmak üzere bir çok salgın hastalıklar, çocukların çoğunda da ishaller başladı. Buradaki insanlar bir hatta iki aydır bekliyorlar, bu süre içinde hiçbiri banyo yapma imkanı bulamadı. 

 

 

 

Durumumuz çok kötü, herkes pislik içinde kaldı, en azından buraya banyoların kurulmasını istiyoruz. Allah’tan başka dayanacak kimsemiz yok, ilk önce ona güveniyoruz. Müslüman Müslümanın kardeşidir. Derdimizi ancak Müslüman kardeşlerimiz anlayabilir” diye konuştu. 

Türkleri kan kardeşi ve bir akraba olarak gördüklerini belirten Suriyeli, bir an evvel çadır kentlere alınmalarını beklediklerini, sınırda durumlarının çok kötü olduğunu kaydetti.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir