İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigara yasağı esnafı mağdur etmemeli…

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’i ziyareti ile ilgili bilgi veren Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Abdulkadir Teksöz, kendisinin de hazır bulunduğu ziyaret sırasında Bakan Babacan’a esnafın sorunlarıyla ilgili toplam 14 maddelik paketin sunulduğunu söyledi.
 
19 Temmuz’dan itibaren hayata geçecek olan sigara yasağıyla ilgili olarak, Palandöken’in Bakan Babacan’a “Söz konusu düzenleme tekrar ele alınmalı, esnaf ve sanatkârlarımız mağdur olmamaları açısından bu gibi yerlerde tütün ve tütün mamullerinin içilebilmesi için ayrı bir yer tahsis edilmek suretiyle uygulama yapılması sağlanmalıdır.
 
Uygulamaların hayata geçirilebilmesi için de fiili uygulama daha ileri bir tarihe ertelenmelidir” dediğini hatırlatan Teksöz, Palandöken’in bu talebine Hatay olarak destek verdiklerini söyledi ve “Uygulama bu şekilde düzenlenmelidir aksi halde birçok işyerinin kapısına da kilit vuracaktır” dedi. Palandöken’in Bakan Babacan’a ilettiği sorunları aktarmaya devam eden Teksöz, esnaf ve sanatkârların ekonominin ve toplumsal hayatta vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunu belirterek, hükümetin esnafın ekonomiye katkısını göz önüne alması gerektiğini belirtti.
 
ESNAF, KRıZıNDE ETKıSıYLE BORçLARIN ALTINDA EZıLıYOR…
 
 Esnafın, krizin de etkisiyle vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarının altında ezildiğini kaydeden Teksöz, vergi ve sosyal güvenlik borçlarının yeniden yapılandırılmasına acil ihtiyaç duyduklarını söyledi. Küresel mali krizden en fazla etkilenenlerin esnaf ve sanatkârlar olduğunu ifade eden Teksöz, “Hükümetimiz tarafından krizin başlangıcından bu yana açıklanan destek ve teşvik paketlerinden esnaf ve sanatkârlarımız umduklarını bulamamışlardır.
 
Destek ve teşvikler büyük yatırımlara verilmiş doğrudan esnafa yansıyan hiçbir teşvik hayata geçirilmemiştir. ülke ekonomisinin canlandırılması için esnaf ve sanatkârlara özel teşvik ve destek paketi hazırlanmalıdır. Yeni teşvik paketinde esnaf ve sanatkârlar için şeni işyeri açacak esnaf ve sanatkârlara 5 yıl süreyle vergi indirimi uygulanmalıdır. şoför esnafına bir kereye mahsus KDV ve öTV alınmadan araçlarını yenileme imkânı verilmelidir” dedi.
 
 
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken arasında geçen görüşme ile geniş bilgi veren Teksöz, esnaf camiasının ekonomik olmaktan öteye bu ülkenin sosyal ve toplumsal barışın sigortası olduğuna dikkat çekti ve bu çerçevede esnafın taleplerinin göz ardı edilemeyeceğine işaret etti.
 
TALEPLER Birikmiş vergi ve sosyal güvenlik borçları daha kolay ödenecek hale getirilmeli ve uygulanan gecikme zammı oranı enflasyonun üzerinde olmamalı. 5362 sayılı kanun kapsamında yeni işe başlayan esnaf ve sanatkârlar, 5 yıl süreyle gelir ve katma değer vergisinden muaf tutulmalıdır. Piyasaların canlanması için çalışan işçi, memur ve emekliye katkı sağlansın. 74 sektörde hizmet veren küçük esnaf ve sanatkâra sıfır faizli kredi kullandırılsın.
 
Taksiciye bir defaya mahsus öTV ve KDV muafiyeti getirilsin. Ulaşım ve taşımacılık sektöründe çalışan başta kamyoncu olmak üzere taksici ve dolmuşçulara indirimli akaryakıt verilmeli. Meslek odalarından kayıtları silinen 1 milyon 616 bin şoför için yeniden yasal düzenleme yapılarak odalara kayıtları sağlanmalı. AB ülkelerindeki teşvik ve destekleme tedbirleri bizim esnafımıza da uygulansın. Perakende yasası hayata geçirilerek, rekabet ortamı sağlanmalıdır. Küçük esnafın kaydı mutlaka esnaf odalarına yaptırılmalı ki karışıklık ortadan kalksın. Esnaf için her bölgede sayı belirlenmeli.
 
Bu sayıya göre de iş yeri açış izni verilmeli. 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek sigara yasağı nedeniyle kahvehane ve lokantalarımıza sigara içilebilir bölümler ilave edilebilmelidir. Bunun için yasanın yürürlük tarihi ertelenmelidir. Esnaf ve sanatkârımız 24 kalem vergi vermekte. Bu vergi ve harç oranları azaltılmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir