İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigara Yasağı için anlayış bekliyoruz…

ıl Sağlık Müdürlüğü Eğitim şubesi müdürü A. Kerim Emiroğlu ile Hatay Emniyet müdürlüğü Kaçakçılık şube müdürü Adem şahin; 19 Temmuz’da kapsamı genişleyecek olan ve sigara yasağına ilişkin HESOB Başkanı Kadir Teksöz’ü ziyaret edip görüş alışverişinde bulunarak destek istediler.
 
Türkiye’nin hava sahası dumansız hava sahası olacak…
 
 ıl Sağlık Müdürlüğü Eğitim şubesi Müdürü A. Kerim Emiroğlu ziyarette yaptığı konuşmada, 4207 sayılı sigara yasağının kapsamının genişletileceğini belirterek, “19 Temmuz’dan sonra gelişmiş ülkelerdeki gibi Türkiye’nin hava sahası dumansız hava sahası olacak.Bu uygulamadan ilk ve en çok esnaf etkilenebilir.
 
Sizi bu konuyu görüşmek ve bilgi vermek için ziyaret ediyoruz. Sizlerin desteği ve katılımı bizler için önemli. Bazı endişeler olduğunu biliyoruz.Bu endişeleri yaptığımız ziyaret ve toplantılarla gideriyoruz.Bu yasadan en çok etkilenecek kahveci esnafı olacak ama hiçbir kahveci sigara izmaritini yerden toplamak istemez.Vatandaşlarımızı üzmeden, birbirimizi anlayarak bu yasayı uygulayabileceğiz.Hiç birimiz esnafın bu işten olumsuz etkilenmesini istemez.
 
Ancak bu yasa sigaraya kolay ulaşılabilirliği azaltmak için oluşturulmuştur. Ayrıca sigara içmeyenler de kahvelere çekilebilecek.Hiç kimse sigaranın zararlı olmadığını düşünemez. Esnaf Odaları bugüne kadar bizi her kampanyada desteklemiş yanımızda olmuştur. Sigara yasağı ile ilgili anlayış ve destek bekliyoruz” dedi.

Teksöz: Esnafımızın mağdur olmasını istemiyoruz…
 
 Hatay Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz, sigara yasağı ve esnafın sorunları ile ilgili TESK Genel Başkanı Palandöken ile birlikte Bakan Sadullah Ergin’i ziyaret edip görüştüklerini ifade ederek, “esnafımızın mağdur olmasını istemiyoruz.
 
Birinci konu geçiş dönemi…
 
 Kahveci esnafımızın mağdur olmaması için görüşmeler yaptık. TESK başkanı Palandöken Avrupa ülkelerine gidip incelemeler yaptı.Oralarda bu uygulamalarla ilgili resim ve kamera çekimleri yaptı.Yaptığı tespitlerde bazı ülkelerde Ayrı bölümler yapılmış. Geçiş döneminde bizlerinde böyle ayrı bölümler oluşturulması için yetkililere ricamız oldu.
 
Sürecin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda henüz bilgimizde yok.Sigara içmeyenlerin zarar görmemesi gerekebilir, ama esnafımızda mağdur olamamalı. Ayrı bir bölüm oluşturulması ilk etapta yumuşak geçiş sağlar.Bizler bununla ilgili genelge ve cevap bekliyoruz.Sigara içimi azaltılmalı doğru ancak bunu okullarda verilecek eğitimlerle azaltabilirsiniz.
 
Bu konu daha çok eğitimle ilgilidir.çocukları ve gençleri eğitimle koruyabiliriz.Sigara zararlı karşı olmalıyız ama eğitim ve yumuşak geçiş oluşturulması daha doğrudur” şeklinde konuştu.

Sigaraya kalay ulaşılmamalı…

Hatay Emniyet müdürlüğü Kaçakçılık şube müdürü Adem şahin’de çıkarılan yasa ile sigara içenlerin alanlarının daraltılarak sigaraya kolay ulaşılabilirliğin engellenmek istendiğini vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir