İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigara yasağında denetim şart…

ıl Sağlık Müdürlüğü Eğitim şube Müdür Abdulkerim Emiroğlu, 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan sigara yasağının takibini yürütecek Denetleme Kurulu üyelerine nasıl denetleme yapmaları gerektiği konusunda bir bilgilendirme semineri verdi.
 
ıl Sağlık Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapılan seminerin açılış konuşmasını yapan ıl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, kanunun uygulamaya başlayacağı ilk dönemlerde insanların direnç gösterebileceğini ancak belli bir süre sonra ise insanların bu duruma alışacağını söyledi. Yapılan seminer ile Denetleme Kurulu üyelerine, asıl görevlerinin insanlara sigarayı bıraktırmaya çalışmaktan ziyade, sigara içilmeyen alanlarda sigara içilmesini önlemek olduğunu aktaracaklarını vurgulayan Kerkez, “çıkan bu kanun kolay bir kanun değil.
 
öncelikle Denetleme Kurulu üyelerine bu işi nasıl yapmaları gerektiğini öğreteceğiz. ılk başlarda dirençle karşılaşma olasılıkları yüksek. Birçok cafe ve bar sahibi kanunun yürürlüye girmesi ile birlikte zarara uğrayacağını düşüne bilir. Bu kanun Avrupa’da yürürlüye girdiği ülkelerde yapılan bir araştırmada, ilk altı aylak süreçte bazı işletmelerin zarara uğradığını ancak sonraki süreçte eskisinden daha iyi iş yaptığını göstermiştir.
 
Bu da gösteriyor ki sigara içmeyenler sigara içenlerden daha fazladır. çoğu da sigaralı ortamda bulunmak istemedikleri için bu yerlere gelememektedir” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanlığının son yıllarda sağlıkla ilgili birçok olumlu adımlar attığını da ifade eden Kerkez, bunların en önemlisinin sigara yasağı olduğunu ve bu kanun için illerde Valilerin başkanlığında ıl Tütün Kurulu’nun oluşturulduğunu hatırlattı.
 
EMıROğLU: VATANDAşLARIN YOğUN BULUNDUğU YERLERDE ıNCELEMELER SIK YAPILACAK
 
 ıl Sağlık Müdürlüğü Eğitim şube Müdür Abdulkerim Emiroğlu ise Denetleme Kurul üyeleri’nin kanunun yürürlüye girmesi ile birlikte yapması gerekenler hakkında bilgi vererek yaptığı konuşmasında, şu açıklamalarda bulundu: “Ekipler, öncelikle kapalı alanlarda tütün tüketilip tüketilmediğini ve vatandaşların yoğun bir şekilde giriş çıkış yaptıkları: alışveriş merkezi, ticaret merkezi, iş hanı, otel, sinema, tiyatro, havaalanı, otogar, spor, eğlence tesisi ve benzeri yerlerin yanı sıra kuaför ve berber gibi tütün ürünleri tüketiminin yoğun olduğu işletmelerde inceleme yapacaklardır.
 
Denetim ekipleri sağlık kuruluşları da dâhil olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret edecek, yetkilileri ve çalışanları bilgilendirici eğitim verecek, kanunun uygulanmasına yönelik ihlaller ve aksaklıklar yönünde inceleme ve değerlendirme yapacaklardır. Tütün ürünlerinin tüketilip tüketilmediği yönündeki incelemeler düzenli ve sürekli yürütülecektir. Tütün ürünleri ile ilgili izmarit, paket, ağızlık, kâğıt ve benzeri atıkların çevreye atılıp atılmadığı kontrol edilecek. Sağlık, kültür, spor ile eğitim ve öğretim hizmeti verilen yerlerde tütün ürünleri satışı yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.