İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sigaranın Zararları Anlatıldı…

“Sigarasız Sağlıklı Yaşam” Konulu Konferans dün Antakya Kapalı Cezaevi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Cumhuriyet Savcısı Mustafa Durmuş, Antakya Kapalı Ceza ve Tutukevi Müdürü Muzaffer Avcı, Cezaevi Sosyal Hizmet Uzmanı Muzaffer Zubari, ilgili birim amirleri ile tutuklu ve hükümlüler katıldı.
 
 
Konferans öncesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Durmuş, tutuklu ve hükümlülere “Sigarasız Sağlıklı Yaşam” konulu sunuş yapan Mustafa Kemal üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yardımcı Doç.Dr Cenk Babayiğit’e plaket verdi.
 
 
BABAYığıT: HER 8 SANıYEDE BıR Kışı SıGARANIN VERDığı ZARARLARDAN öTüRü HAYATINI KAYBETMEKTE
 
 
“Sigarasız Sağlıklı Yaşam” konulu sunuş yapan MKü öğretim üyesi Yardımcı Doç.Dr Cenk Babayiğit, sigaranın insan sağlığı açısından son derece zararlı olduğunu dile getirerek başladı. Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığı ve güzelliğinize de zararları olduğunu söyleyen Babayiğit, “Dünyada ne yazık ki, her 8 saniyede bir kişi sigara ve sigaranın verdiği zararlar nedeniyle hayatını kaybetmekte.
 
 
Sigara dumanının içerisinde insan sağlığı açısından son derece zararlı birçok madde bulunmaktadır. Bu maddeler kanser başta olmak üzere birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Sigara her şeyden önce insan vücudunda bağımlılık yapmaktadır. Bu bağımlılık esrar ve eroinden 8 kat daha fazla güçlüdür.” dedi.
 
 
 Sigaranın insan vücudu üzerinde kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu söyleyen MKü öğretim üyesi Yardımcı Doç.Dr Cenk Babayiğit, “Sigara ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur.
 
 
Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan ya da tütün çiğneyenlerde de ağız içi kanserleri görülür. Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur. Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür. Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur. Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur. Burunda koku alma duyusu azalır. Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
 
 
Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür. Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur. Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar. Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar. Kemik erimesine neden olur. Burger hastalığına sebep olur. Bu hastalık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
 
Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür. Pankreas kanseri riski artar. Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer. Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir. Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir. çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
 
 
 
Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğurma ve bebeğin zeka eksikliğiyle doğmasına neden olur. çevrenizdekilere de bu zararları verirsiniz. çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.” dedi.
 
 
 
AVCI: HüKüMLü VE TUTUKLULARI TOPLUMA KAZANDIRMAYA çALIşIYORUZ
 
Antakya Kapalı Ceza ve Tutukevi Müdürü Muzaffer Avcı yaptığı konuşmada, tutuklu ve hükümlüler için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini dile getirdi.
 
 
Avcı, “Kurumumuzda hükümlü ve tutukluları rehabilite ederek topluma kazandırmak için girdiğimiz çabalarda Cumhuriyet Başsavcımız Enis Yavuz Yıldırım ve ınfaz Savcımız Mustafa Durmuş önderliğinde kurum çalışanları olarak bizler elimizden gelen büyük gayretlerle çalışmaktayız.
 
 
Hükümlü ve tutukluları topluma kazandırma çalışmalarımızda kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin ve hayırsever kişilerin yardımı ve katkıları da büyük önem taşımaktadır. Bugün aramızda bulunan Mustafa Kemal üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Yardımcı Doç Dr Cenk Babayiğit’e bizlere verdiği katkıdan ötürü huzurlarınızda çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir