İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivas Katliamını lanetliyoruz…

PSAKD, 1-4 Temmuz 1993’de Anadolu’nun halk ozanı Pir Sultan Abdal şenliklerinin 4.sünü düzenlemiştir. şenlik, Sivas ve Banaz Köyü’nde yapılacaktır. Gerekli yasal işlemler yapılmış, izin alınmıştır. Yüzün üstünde yazar, ozan, sanatçı, semah ve tiyatro ekibi şenliklerde görevli olarak Sivas’a giderler. Silahları kalem, kitap ve sazdır. Anadolu’nun halk kültürüyle, şiir ve türküleriyle Sivas’a demokrasiyi, barışı, dostluğu kaynaştırarak halkla kucaklaşacaklardı.
 
 
      Ne var ki, böyle çağdaş içerikli bir etkinlik ve halkla kucaklaşma, emperyalizmin ve uşaklarının çıkarına ters düşüyordu. Onlar, silah ve kanla koşullandırılmış robotlardı. Saldırı hazırlıklarına girişmişlerdi. Mahallelerde, camilerde saldırının propagandasını ve hazırlıklarını yürütüyorlardı. (Devletin hassas birimlerinin, bu saldırı hazırlıklarından habersiz olmaları olanaklı görünmüyor. Ama nedense Devlet olup bitenler karşısında adeta sağırdı…Neyse…)
 
 
     2 Temmuz’da camiler tıklım tıklım dolu. Saldırıda kullanılacak araç ve gerekçeler de gözler önünde. Saldırı işareti verilmiştir. Cani grup, etkinlik yapılan Kültür Sarayı’ nın etrafını sarar. ıçeride bulunan 1500 izleyiciyi katletmeye çalışır.Bunda başarılı olamaz içeridekilerin direnişiyle karlaşınca, Amaçlarına ulaşamamışlardır. Bu kez saldırının yönünü yazarların ve sanatçıların bulunduğu Madımak Oteli’ne yönelir.Adeta gözü dönmüş caniler otel sarar ve benzinle ateşe verir.

 

Otelde bulunanlar, Sivas’ taki devlet yetkililerini ararlar, saldırının korkunçluğunu anlatırlar. 
Bununla da yetinilmez. Ankara’da Başbakan, Başbakan Yardımcısı, ıçişleri Bakanı ve diğer yetkilere bilgi verilir; kurtarılmalarını isterler. Yetkililer güvence verirler.35 aydın içeride sekiz saat kurtulmayı beklerler. Gelen-giden yok!Yok…Yok… Müdahale eden yok. Alevler Oteli sarmıştır. Sağır kulaklar, nasırlı vicdanlar, çığlık seslerine kapalıdır. 37 insan yanarak yaşamını yitirirken; 60 kadarı da kendi olanaklarıyla yaralı olarak kurtulmayı başarır.
 
 
      Katliam sırasında ve sonrasında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, Başbakan Tansu çiller’in, ıçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu’nun açıklamaları; hükümet ortağı SHP’nin utangaç suskunluğu… Anlaşılıyor ki, devlet ve siyasi iktidar, Sivas Katliamından haberdardır ve ihmali sözkonusudur. Zaman içerisinde, katliamı gerçekleştiren faşist ve şeriatçı örgütlerin ve güçlerin ortaya çıkartılamaması, bu kuşkuları daha da arttırmaktadır.
 
 
      2 Temmuz Sivas Katliamı, Alevi-Sünni, sağ-sol çatışması değildir. Sivas Katliamı sınıfsal içerikli, demokrasiye, laikliğe, özgürlüklere ve barışa yönelik planlı amaçlı bir katliamdır. Malatya, K. Maraş, çorum, Sivas ve Gazi katliamları iyice irdelenmelidir, ders çıkarılmalıdır. Suçlu örgütler, bu örgütleri kullanan güçler teşhir edilmelidir…

 

Katliamı gerçekleştiren tüm kirli güçleri kınıyoruz…

 

www.sivaskatliami.com sitesinden yayarlanılmıştır…

 

Bu arada Antakya’da etkinlik afişleri kendini bilmez kişlerce yırtılarak söküldü… Konuya ilişkin ortak bir açıklamada “KESK – DıSK –HATAY TABıP ODASI –  DKSD – HE – ıHD – TöP –TDKD ESP – öDP – EMEP – DTP – SEH – SOSYALıST PARTı – ALINTERı” tarafından şöyle denildi…

 
SıVAS KATLıAMI’NI ANMA AFışLERıNE UZANAN ELLER KIRILIR!
 
      Bilindiği gibi aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak Sivas Katliamı’nın 16. Yılı dolayısıyla Sivas’ı unutmadık, Unutturmayacağız! şiarı ile 2 Temmuz 2009 Günü anma etkinliği düzenleme kararı alarak bununla ilgili çalışmaları yürüttük. Bu çalışmalar çerçevesinde 25 Haziran Günü çeşitli yerlere  300 civarında afiş astık. Fakat 26 Haziran günü afişlerimizin söküldüğünü gördük. Tekrar afiş bastırarak 27 Haziran günü afişlerimizi çeşitli yerlere astık.
 
 
Afiş asma sırasında Armutlu Mahallesinde afiş asan gençlere kendini bilmez bazı kişiler tarafından saldırı düzenlenmiş, astıkları afişler sökülerek hakaret edilmiştir. Gençlerin iddia ettiği üzere afişleri söküp hakaret edenlerden biri  ADD Yönetim Kurulu ve Eğitim ışgörenler üyesi Umut çALTAK’tır. ADD nin böyle bir olayı tasvip etmeyeceğini düşünüyor ve bu davranışın bireysel bir davranış olmasını umuyoruz. Olay arbedeye dönüşerek karakola yansımıştır.
 
 
     Daha sonra yaptığımız incelemede de Armutlu’daki olayın dışında başta Saray Caddesi olmak üzere astığımız afişlerin söküldüğünü gördük. Afişlerimizi sökenler Sivas Katliamı’nı gerçekleştirenlerdir. 2 Temmuz Sivas Katliamı’nı anma etkinliğinin afişlerini söken zihniyet Ergenekon zihniyetidir. Sivas’ta canlarımızı yakan zihniyettir. Her ne gerekçe ile olursa olsun. Kim tarafından yapılmış olursa olsun bunu yapanları lanetliyoruz.
 
Sivas şehitlerini Anma etkinliği ile ilgili afişlere tahammülü olmayan zihniyet faşist zihniyettir. Sivas’ta benzin döken molla zihniyetidir. Derin devlet zihniyetidir. Biz biliyoruz ki bu afişleri yırtma cesaretini gösterenler, afişleri asanları engellemeye çalışanlar derin örgütlenmelerin askerleridir. Ergenekon çetelerinin savunucularıdır. Bugün Antakya gibi bir kentte 2 Temmuz Etkinliği yapılmasını önlemek isteyen, halka duyurulmasını engellemeye kalkışan bu zihniyeti kınıyoruz.
 
 
      Bizler Sivas Katliamı’nın 16. Yılında, Sivas’ta katledilen canlarımızı unutmadık, unutturmayacağız! Gelin canlar bir olalım! şiarı ile Sivas Katliamı’na tepki duyan halkımızı etkinliğimize davet ettik. Ancak bazı çevreler astığımız afişlere tahammülsüzlük göstererek afişlerimizi sökmüş, afiş asan gençlere saldırarak hakaret etmişlerdir. Sivas Katliamı’nı lanetleyen afişleri söken zihniyet 2 Temmuz Katliamı’nı yapan zihniyettir. çorum’u, Maraş’ı yaratan zihniyettir. O katliamda parmağı olan Ergenekon çetelerinin serbest bırakılması için sokağa çıkan, basın açıklamaları yapan zihniyettir. Bu zihniyeti, bu zihniyetin savunucularını kınıyor ve Sivas Afişlerine uzanan ellerin kırılacağının bilinmesini istiyoruz. 
 
KESK – DıSK –HATAY TABıP ODASI –  DKSD – HE – ıHD – TöP –TDKD ESP – öDP – EMEP – DTP – SEH – SOSYALıST PARTı – ALINTERı
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir