İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sivil Anayasa’yı Destekliyoruz…

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL yeni anayasa paketiyle ilgili olarak bir açıklama yaptı.
öZAL açıklamasında sivil anayasa çalışmalarını desteklediklerini belirterek, “ESDER olarak anayasa değişikliğini sanayimiz, ticaretimiz, ekonomimiz, kalkınmamız için elzem görüyoruz çünkü ancak özgürleşmenin, sivilleşmenin demokratikleşmenin yaşandığı yerlerde ticari ilerleme kaydedilir. Ticari hayat istikrarı, huzuru, güven ortamını sever” dedi. Sivil bir anayasanın sosyal barış ortamına katkı sağlayacağını vurgulayan öZAL, ülkenin her kesiminin atılama hazır olduğunu ve bunun için de daha çok özgürlük ve demokrasiye ve istikrara ihtiyacı olduğunu vurguladı.
 
Yeni anayasa çalışmaları esnafı da kapsamalı
Türkiye’de esnafın 2 milyonu aşkın olduğunu ve aileleriyle beraber bu rakamın 8 milyonu aştığını söyleyen Fahri Serdar öZAL, hükümetin bir an önce esnaf ve sanatkarı kapsayan iyileştirmeler yapması gerektiğini ifade etti. Fahri Serdar öZAL, “Krizden beri esnaf bir yaşam mücadelesi vermektedir. özellikle vergi, prim, SSK borçları nedeniyle darboğazda olan esnaf, bir de büyük kartellerle karşı karşıya getirilmektedir. şu anda mevcut anayasamızın 173. maddesi esnafın korunmasını ifade etmektedir. Ancak burada korumanın boyutu, kapsamı açık ve yeterli değildir. Esnafımız oluşturduğu dinamiklerle bu milletin belkemiğidir. Hem istihdam sağlayan, hem toplumsal değerlerin, huzurun güvenliğin teminatı olan köklü ve büyük bir topluluktur. Bu nedenle yeni anayasa ile bu belirsizlik giderilmeli, esnafımıza hak ettiği değer verilmeli, yerel dinamiklerimiz büyük kartellere ezdirilmemelidir” dedi.
 
Anayasa toplumun tüm kesimlerini kucaklamalıdır
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL “şuna eminiz ki 30 yıldır yürürlükte olan antidemokratik bir anayasanın değiştirilme vakti çoktan gelmişti. Bu nedenle yapılan çalışmaları esnaf olarak destekliyoruz. Ancak, yeni anayasa çalışmaları toplumun her kesimini kapsayan bir platformlarda yapılmalıdır. Bununla birlikte hazırlanan paketlerin içeriğinin genişletilmesini, yamalı bir anayasa değil Türk milletinin üzerine yakışacak bir anayasa hazırlanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir