İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sorgulayarak Düşünün…

Gençliğe yönelik yazdığı kitaplarla tanınan ünlü yazar ıpek Ongun şok Medya’nın (92.5 Radyo şok, 96.2 Asya Radyo, 98.5 Melodi Fm ve Asya Gazetesi) canlı yayın konuğu oldu.
 
 
Cemile Gülen’in hazırlayıp sunduğu ve üç radyoda aynı anda canlı yayınlanan programda Ongun, bir insanın kişiliğinin oluşması için üç önemli özelliğe sahip olması gerektiğini bunların ise sorgulayarak düşünen bir kafaya sahip olmak, etik değerler, sanat ve sporun hayatta yer edinmesi olarak açıkladı.
 
 
 
Düşünen insanı özgür bir birey olarak gören Ongun,  insanın gerçek kişiliğini bulmasının, kendini tanımasına sebep olacağını, kendini tanıyan insanın da hayatta hata yapma riskini en aza indireceğini, hayattan ne beklediğini bilen insanların da hayattan zevk alabileceğini savundu. Ongun “ıstediğiniz kadar büyük toplumda olun, kendi kafanızla düşünemiyorsanız, kendi kafanızda bir şeyleri oluşturamıyorsanız, sıradan bir birey olarak yaşarsınız.
 
 
Bunu yapabilmek için de insanlar sorular sormalıdır. Bu sorular neden, nasıl, nerede, ne zaman, ne ve kim soruları, yani 5N-1K sorularını her durumda sormalıyız. Başarısızlık mı var, hemen neden sorusunu sormalıyız. Bir yerde olay mı olmuş, hemen nerede, kim soruları sormalıyız.
 
 
Ancak bu şekilde başarılı oluruz, ancak bu şekilde düşünebiliriz.” dedi. Sorgulayarak düşünen kafaya sahip olan kişinin, kendi hayatının farkına varacağını vurgulayan Ongun, hayatın farkına varan bir insanın da başkasının güdümünde yaşamayı kabul etmeyeceğini belirtti.  

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir