İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Destek Programı Başlıyor…

Toplumsal hayata etkin şekilde katılmakta zorluklarla karşılaşan yoksullar, işsizler, göç etmiş kişiler, kadınlar, gençler ve çocuklar için yeni fırsatlar oluşturarak bu kesimlerin kendilerine olan güvenini artırmak ve toplumsal yaşamın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulunmak için 2008 yılından bugüne Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) koordinasyonunda Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) TR63 Doğu Akdeniz Bölgesini de kapsayacak şekilde genişletildiği bildirildi.
 
 
 
 
 
 
 
Buna göre, DPT ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA) arasında geliştirilen bir işbirliği modeli sayesinde, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illeri de SODES’ten faydalanabilecek. ılk olarak bölgemizde uygulanacak bu model ile, ülke genelinde 26 kalkınma ajansı arasından pilot olarak seçilen DOğAKA, SODES hibe başvurularının kabulü, değerlendirmesi ve başarılı bulunacak projelerin uygulamalarının takibinde aktif rol üstlenecek.
 
 
 
 
 
SODES kapsamında istihdamın artırılması, sosyal içermenin güçlendirilmesi ve kültür, sanat ve spor alanlarında faaliyetlerin geliştirilmesi hedefleniyor.
 
 
Bu hedeflere yönelik olarak; bölgedeki ihtiyaçlara uygun nitelikli işgücünün ve mesleki bilgi ve birikimin geliştirilmesi, dezavantajlı kesimlerin istihdama erişiminin kolaylaştırılması, yoksulluğun azaltılması, sosyal yardım alan kesimin kendi geçimini temin edecek duruma getirilmesine destek olunması, yaşlı, özürlü, kadın ve çocuklar gibi kesimlerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin geliştirilmesi ile özellikle çocukların ve gençlerin bu tür faaliyetlere yönlendirilerek yeteneklerinin açığa çıkartılmasını amaçlayan projeler program kapsamında desteklenebilecek.
 
 
 
Programdan, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, mahalli idare birlikleri, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları faydalanabilecek.
 
 
 
Programın geniş kesimlere ulaşarak Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerindeki paydaşların en iyi şekilde programdan faydalanabilmesi için proje başvuruları aşamasında, DOğAKA tarafından proje hazırlama eğitimleri düzenlenecek.
 
 
 
Katılımcı göndererek bu eğitimlerden faydalanmak isteyen kurum ve kuruluşlar, DOğAKA internet sitesinde bulunan formu doldurup 3 Haziran 2011 tarihine kadar DOğAKA Yatırım Destek Ofislerine ileterek taleplerini belirtebilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir