İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soterya ilk beşte…

Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi’nin işbirliğinde, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGıDER) katkılarıyla bu yıl 4. kez düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması” sonuçlandı.
Yarışmaya şırnak, Muğla, Samsun, Balıkesir, Kırıkkale, Hatay, çorum ılleri de dahil Türkiye’nin dört bir yanından 3 Bin 600’ü aşkın kadın girişimci başvurdu. Hatay’dan yapılan onlarca başvuru arasında yer alan SOTERYA LTD. şTı. Türkiye’nin ilk beşinde yer almayı başardı.
ödül töreninde konuşan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “ış yaşamına baktığımızda, tüm Türkiye’de girişimcilerin sadece %14,7’sinin kadınlardan oluştuğunu görüyoruz. ış hayatındaki kadın girişimciler, başarılı projelere imza atmanın yanı sıra iyi iletişim kurma, problemleri kolaylıkla çözebilme, hoşgörülü ve özverili olma gibi karakteristik özellikleriyle de dikkat çekiyor.
Kadınların bu özellikleri kendilerine avantaj sağlamanın yanı sıra, toplumun ihtiyaç duyduğu huzur ve anlayış ortamına da büyük katkıda bulunuyor. ışte tüm bu nedenlerle, ülkemizin kalkınması, dünyanın birinci liginde yer alabilmesi ve dünya pazarlarında rekabet edebilmesi için, özellikle kadın girişimcilerin her alanda var olması, büyük önem taşıyor.” dedi.
SOTERYA LTD. şTı. Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda HATAY KAGıD Yönetim Kurulu üyesi olan Belgin ünal ise sosyal girişimcilik alanında Türkiye’nin ilk beş şirketinden biri olmanın önemini şöyle anlattı:
“şirketimiz, Antakya’nın unutulmaya yüz tutan iğne oyalarına yeniden hayat vermek amacıyla kuruldu. Ben ve diğer ortaklarım, bununla yetinmedik, projemizle eski bir Antakya Evi’ne de hayat verdik. Ve baktık ki bu ev bir süre sonra Antakya’nın unutmaya başladığı ama yeniden hayat bulmak isteyen ürünlerle donatıldı.
Kilimden, bakıra, sepetten iğne oyalarına birçok ürün bu evde yer almaya başladı. Turistlerin yoğun ilgisini çeken Soterya Antakya Evi’nde ayrıca birçok kadınımızın emeği de değerlendiriliyor. Kadınlarımız evlerinde yaptıkları ürünleri bizlere getiriyor, biz de satışa sunuyoruz. Hem kadınlarımıza bir pazar sağlamanın, hem de unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin ve eski bir Antakya evinin yeniden hayat bulması bize bu başarıyı getirdi.
Bu yarışmaya her yıl ilimizden onlarca kadın başvuruyor. Bizim ilk defa katıldığımız bu yarışmada aldığımız ödülü tüm Hatay adına almış olduğumuzu düşünüyoruz. Ulaştığımız bu başarı, umarım hedefi olan tüm kadın girişimcilerimiz için motivasyon olur”
3 bin 600’ü aşkın kadın girişimcinin başvurduğu yarışmada; Bigchefs Cafe&Brasserie’nin kurucusu Gamze Cizreli birincilik, Persu Suni Deri San. ve Tic. Ltd. şti. Kurucusu Perihan çöçelli ikincilik, Bonny Food Lezzet çiçekleri’nin kurucusu Didem Güney Alsoy üçüncülük ödülünü kazandı. Anikya ıznik çini ve Seramik’in kurucusu Nejla Anıl ise sosyal girişimcilik ödülünün sahibi oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir