İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sözleşme 28 şubat’ ta Bitiyor…

Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, Türkiye’de 24 bin, Hatay’da ise 410 eczanenin yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.
 
Herhangi bir mutabakatın ve gelişmenin olmadığına dikkati çeken Gönenç, şöyle konuştu: “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile yeni bir sözleşme imzalamadık. şu anda sözleşmemizin 28 şubat’ta sona erecek olması dolayısıyla yasal prosedürü yerine getireceğiz. Mutabakatta, yeni bir gelişme de yok. Danıştay’ın vereceği nihai kararı bekleyeceğiz. Bizim hükümetten talebimiz, eczanelerin yaşaması, ayakta kalması. Türkiye’de 24 bin, Hatay’da ise 410 eczane yaşam mücadelesi veriyor. Kamuoyunda eczanelerin büyük kar elde etmek için mücadele verdiği yönünde yanlış bilgilendirmeler yapılıyor.
Bunların hiçbiri doğru değil, çünkü şu anda ilaç fiyatları 5 yıl öncesinden daha ucuz durumda. 2004 yılında ilaç fiyatları daha yüksek miktardaydı ve aynı hükümet o zaman buna sesini çıkarmamıştı.”Gönenç, Başbakan Erdoğan’ın “Avrupa’daki gibi ilaçları marketlerde satabiliriz” açıklamasını da doğru bulmadıklarını söyleyerek, “Siz ülkede her şeyi büyük sermayeye yüklerseniz, küçük esnafta yok olmaya mahkum olur. Olaya sadece 24 bin eczacı gözüyle bakılmasın, biz ailelerimizle birlikte 1 milyon kişiye hitap ediyoruz. Ayrıca ilaç danışmanlığı hizmetini de yerine getiriyoruz” diye konuştu.
 
ülkenin şu anda kritik bir dönemden geçtiğini ileri süren Gönenç, “Burada herkese önemli görevler düşüyor. Başta TBMM’de bulunan siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes görevini yapmalı. Mevcut siyasi iktidar tek başına bazı katı kararlar almakta ve sıkıntılar yaşanmaktadır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir