İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

St. Pierre Bayramı coşkuyla kutlandı…

Hatay’da ”St. Pierre Bayramı” kutlamaları kapsamında, Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde tören düzenlendi. Antakya’da geleneksel ”29 Haziran St. Pierre Bayramı” kutlamaları, dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’nin onarımda olmasından dolayı Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde yapıldı.
 
Etkinlik Papalık Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı Kardinal Jean-Louis Tauran’ın yönettiği ayinle Katolik Kilisesi’nde başladı. Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Luigi Padovese de törene katıldı. Daha sonra Ortodoks Kilisesi’ndeki devam edilen ayini Fener Rum Patriği Barşolomeos yönetti.Ayin töreninde konuşan Papalığın Dinlerarası Diyalog Konseyi Başkanı Kardinal Jean-Louıes Tauran, insanoğlunun hayatı bakımından kutsal olduğunu, bir insanın sevmeyi öğrendiği ilk okul ve kilisenin kendi ailesi olduğunu söyledi.
 
Bugünkü topluma bu mesajı götürmek için çok büyük cesaret gerektiğini vurgulayan Tauran, başlangıcından itibaren Hıristiyanlığın dünyevi bilgeliğin zıttı olduğunu belirtti ve şehitlerin de bunun kanıtı olduğunu ifade etti. Anadolu Katolik Episkoposu Luigi Padovese’de, Antakya’nın Hıristiyanlık açısından dünyaya açılan kapı niteliğini taşıdığını ifade ederek, bu kutsal günde Pavlos ile Sen Piyer’in sunduğu mesajların her dinden, her ırktan insanlara yansıyıp, barışın hakim olmasını dilediğini belirtti. Ardından kardeşlik ilahileri okundu. Daha sonra Katolik Kilisesi Rahibi Domenico Bertogli tarafından dua yapıldı.
ılahi okunan, barış için dua edilen kutlamalar, din adamlarının ayine katılanları kutsamasıyla sona erdi. Etkinliğe Vali Vekili ömer Bedrettin Sağsöz, ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu ve vatandaşlar katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir