İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Standardınızı Yüksek Tutmalısınız

Vali Lekesiz, “Sadece Türkiye’nin ihtiyacına göre üretirseniz elinizde kalma olasılığı vardır. Dış dünyanın talep ettiği kalitede mal üretmelisiniz. Bu konuda da yol haritanız hazırladığımız plan olacaktır”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Vali M. Celalettin Lekesiz, Antakya’ya bağlı Kisecik köyünde incelemelerde bulundu.
 
 
 
ılk olarak Kisecik ılköğretim Okulu’nda incelemelerde bulunarak ıl Milli Eğitim Müdürü Osman şimşek ve Okul Müdürü Mehmet Dönmez’den okulun durumu ve ihtiyaçları konusunda bilgi alan Vali Lekesiz, Daha sonra köyün içinden geçen dere üzerine yeni kurulan köprüde incelemelerde bulunarak ıl özel ıdare Genel Sekreteri Muhittin şahin’den bilgi aldı.
 
 
 
Eksikler ımkanlar Dahilinde Tamamlanacak
 
 
 
ıncelemelerin ardından bir çay bahçesinde köy sakinleri ve köy Muhtarı’nı dinleyen Vali 
Lekesiz burada yaptığı konuşmada, köyde tek okul bulunduğunu ve derslik sorunu yaşandığını ifade ederek, eksikliklerin tamamlanması konusunda çalışmalar yapılacağını, ihtiyaç olan yeni derslik ve yeni anaokullarının planlanarak önümüzdeki dönemde hayata geçirileceğini söyledi.
 
 
 
Lekesiz, “köyün içinden geçen 300 metrelik derenin ıslahı, içme suyu şebekesinin yenilenmesi, 2 adet küçük köprü ihtiyacının karşılanması, mevcut ibadet yerinin ihtiyacı yeterince karşılamamasından dolayı yeni bir ibadet yeri yapılması” gibi köylüden gelen talepler konusunda da imkânlar ölçünde gereken çalışmaların yapılacağını söyledi.
 
 
 
Bu Plana Uyan Kazanır
 
 
 
Bölgenin özellikle üzüm, incir, zeytin ve organik arıcılık faaliyetlerine çok uygun olduğunun tespit edildiğini dile getiren Vali Lekesiz, valilik tarafından hazırlanan Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı hakkında vatandaşlara bilgiler vererek, plana uyulması ve doğru ürünün yetiştirilmesi halinde tarım alanında çok önemli gelişmelerin sağlanabileceğini söyledi.
 
 
 
Plan çerçevesinde kisecik köyünün toprak analizinin, hava şartlarının, rüzgârının, yağmurunun, rakımının, rutubetinin analiz edildiğini ve Kisecik bölgesinde hangi ürünler üretilirse, mal üreticinin elinde kalmaz ve daha bahçede iken satılırın planlandığını kaydeden Lekesiz,  “Bu plana uyan kazanır, uymayan kaybeder. Bundan hiç şüpheniz olmasın.” Dedi.
 
 
 
Standardınızı Yüksek Tutmalısınız
 
 
 
Vali Lekesiz, dış dünyanın talep ettiği kalitede üretim yapılmasının önemine de vurgu yaparak, “Sadece Türkiye’nin ihtiyacına göre üretirseniz elinizde kalma olasılığı vardır. Dış dünyanın talep ettiği kalitede mal üretmelisiniz. Bu konuda da yol haritanız hazırladığımız plan olacaktır. Bu planla hedefimiz, ilimizi Ortadoğu’nun tarım ve ticaret merkezi haline dönüştürmektir.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir