İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Strateji Belgesi Açıklandı…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, 05 Ocak 2011 çarşamba günü düzenlenen “Türkiye Sanayi Strateji Tanıtım Toplantısı’ na katılmıştır.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türk Sanayicileri ve ışadamları Derneği (TüSıAD) Başkanı ümit Boyner ve çok sayıda sanayicinin katılımıyla çırağan Sarayı’nda toplantı düzenlenmiştir.
 
Türkiye Sanayi Strateji Belgesi’nin açıklanması amacıyla düzenlenen toplantıda TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, hükümetten tüm kamu kurumları ile birlikte sanayi stratejisini, ülke gündeminde ön plana çıkarmasını, yapısal dönüşüm ve reform sürecinin ana unsuru olmasını talep ettiklerini söylemişlerdir.
 
Son yıllarda sanayinin, küresel ekonomiye hızla entegre olduğunu, ancak bu entegrasyonun, belli bir stratejiden yoksun gerçekleştiğinin, cari açığın hızla artışının da bununla alakalı olduğu vurgulanırken; Enerjimizi, kaynaklarımızı, sanayimizi daha fazla katma değer üretebilmesi için harcamamız gerekiyor mesajı verilmiştir.
 
KUSEYRı STRATEJı BELGESı HAKKINDA BıLGı VERDı

Yatay sanayi politikası alanları, piyasaların etkin işleyişini sağlamaya, yatırım ve iş yapma ortamını firmalar için geliştirmeye ve cazip hale getirmeye yönelik çerçeve unsurları içeriyor. Bu kapsamda tüm firmaların rekabet gücünü etkileyen ve farklı kurumlar arasında koordinasyon gereğini ön plana çıkartan, işgücünün niteliğini yükseltecek, finansmana erişimi kolaylaştıracak, yenilikçilik kapasitesini geliştirecek, girdi maliyetlerini düşürecek, çevreye duyarlılığı artıracak yatay politikalar uygulanacaktır.
 
Sektörel politikalar kapsamında ”bilgi ve teknoloji”, ”rekabet”, ”yasal düzenlemeler”, ”çevre ve enerji”, ”dış rekabet edebilirlik ve ticaret” ile ”istihdam ve coğrafi boyut” alanlarında iyileştirmeler yapılarak sektörlerin rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir.
 
Sanayi stratejisi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, kamu ve özel sektör işbirliğiyle uygulanacak, izlenecek ve değerlendirilecektir. Belge temel olarak 7 ana bölümden oluşmaktadır. Türkiye ekonomisinin mevcut durumu, dış konjonktür de dikkate alınarak değerlendirilen belgede, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen ve ilgili tüm paydaşların katılımıyla belirlenen Türkiye’nin sanayi vizyonu anlatılmaktadır.
 
Stratejinin temel bileşenlerine yer verilen belgede, temel ve yatay sanayi politikası alanları ele alınmaktadır. Sektörel sanayi politikası alanlarının irdelendiği belgede, uygulama, izleme ve koordinasyon mekanizmasına da değinilmektedir.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Antakya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, TOBB Yönetim Kurulu olarak hafta sonuna kadar çalışmalarının devam edeceğinden hafta sonuna kadar şehir dışında olacağının bilgisini de verdi.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir