İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Su ısale Hattı Yenilendi…

Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Antakya’nın Doğu yakasının tamamının Batı yakasının ise bir bölümünün içme suyu ihtiyacını karşılayan Harbiye-Antakya Su ısale Hattı’nın yenileme çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Savaş, Antakya Belediyesi’nce geçtiğimiz ay başlatılan çalışma da toplam 2805 metre uzunluğundaki içme suyu isale hattının yenileme çalışmalarının gerçekleştirildiğini ifade etti. Projeye ilave olarak kalan 300 metrelik içme suyu hattının döşeme çalışmalarının ise bir haftaya içinde tamamlanacağını belirtti. Projeyle birlikte hat boyunca % 50 oranlarına varan su kaçaklarının önlenmiş olduğunu dile getiren Başkan Savaş, şehrimizin doğu yakası ile batı yakasının bir bölümünü ilgilendiren projeyle toplam 70.000 vatandaşımızı ilgilendiren içme suyu sorununun çözüme kavuşturulduğunu belirtti.
 
Kent adına önemli bir sorunu daha çözüme kavuşturdukları için gururlu olduklarını ifade eden Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş projeyle ilgili görüşlerini şu şekilde belirtti: “Tarihi geçmişi Fransızlar dönemine dayanan ve en son ıller Bankası’nca 1982 yılında yapımı tamamlanan “Antakya-Harbiye ıçme Suyu ısale Hattı” önceki haliyle asbest ve çelik borulardan oluşuyordu. 600 mm çapında ve toplam 9484 metre uzunluğunda olan hat, 10.000 m3 hacimli Bağrıyanık su deposuna suyun taşınması suretiyle nüfusu 70.000’i bulan Antakya’nın Doğu yakası ile batı yakasının bir bölümünün su ihtiyacını karşılıyordu. Ancak bu hattın kaptaj bölgesi ile Antakya- Harbiye karayolu arasında kalan güzergâhı zaman içinde yapılaşmadan dolayı binaların altında kalmış ve bu noktalardaki kaçaklar ve kayıt dışı kullanımlar kontrol edilemez hale dönüşmüştü. Diğer taraftan teknolojik ömrünü tamamlamış ve sürekli arıza veren aspest borulardan kaynaklı su kesintileri hem Harbiye halkını, hem de bu hattan su ihtiyacı karşılanan Antakya’nın Doğu yakasındaki vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep oluyordu.
 
Belediyemizce, varolan bu sorunu çözüme kavuşturmak amacıyla, Antakya- Harbiye karayolu arasındaki güzergâhta kalan ve teknolojik ömrünü tamamlayan toplam 3105 metre uzunluğundaki içme suyu isale hattının teknolojik şartlara uygun bir biçimde yenileme projesini tamamlamış bulunuyoruz. Böylelikle kentimiz adına önemli bir sorunu daha çözüme kavuşturmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir