İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye Savaşı’ nda Mehmetler ölmesin…

ışçi Partisi öncü Kadın “Savaşa Hayır” mitingine hazırlanıyor. Miting ve Yürüyüş Komitesi Başkanı Nursel Işıksoy, “Bu mitingle BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ‘one minute’ diyeceğiz” açıklaması yaptı. öncü kadınlar; çağrının ardından Hatay sokaklarında bildiri dağıttı. Açıklama net: “ ışçi Partili Kadınlar, “Suriye ile Savaşmaya çocuklarımızı Göndermeyeceğiz!”
 
“ABD emperyalizmi ve onun Ortadoğu’ daki kuklaları bir buçuk yıldan bu yana dost ve kardeş ülkemiz Suriye’ ye saldırıyorlar. Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında hedef alınan Suriye’ ye karşı binlerce yalan ve iftirayla büyük bir savaşın hazırlıkları yürütülüyor. ülkemizin ve özellikle de Hatay’ ın, bu emperyalist savaş hazırlıklarının ana üslerinden biri haline getirildiğini.” ileri süren ışçi Partisi; “Hatay’ da ‘mülteci kampı’ adıyla kurulan 5 ayrı terörist kampından Suriye’ ye yönelik terörist saldırılar gerçekleştirilmektedir.” iddialarında bulundu.
 
“Beşşar Esad ve Suriye Devleti’ nin emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin sonuna kadar arkasındayız. Bu mücadele sadece Suriye’ nin değil başta Türkiye olmak üzere tüm bölge ülkelerinin ve halklarının emperyalizme karşı mücadelesidir.” Açıklaması yapan ışçi Partisi; Türkiye’ nin, önce Malatya-Kürecik’ e kurulan Nato’ nun Füze Kalkanı ile şimdilerde ülkemize konuşlandırılan Nato kontrolündeki Patriot füzeleri ile ıncirlik üssü ile Hatay Gaziantep, Kilis, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ a kurulan terörist kampları ile Suriye’ ye yönelik bir savaşın ana üssü haline getirildiğini ileri sürdü.
 
“Türkiye başta ABD olmak üzere Batılı emperyalistlerin kışkırtmasıyla dost ve kardeş ülke Suriye ile savaşa zorlanıyor. Biz bu savaşı reddediyoruz. ABD çıkarları uğruna, kirli ve haksız bir savaşta ölmeleri için çocuklarımızı göndermeyeceğiz!” diyen ışçi Partili Kadınlar; tarafından yapılan açıklamada “ Savaşın en çok da kadınlar ve çocuklar için yıkım olduğunu çok iyi biliyoruz. Irak’ ta öldürülen, dul bırakılan, tecavüze uğrayan, çocuklarını kaybeden yüz binlerce kadını unutmadık. Aynı senaryonun Suriye için de sahneye konmasına izin vermeyeceğiz.” Denildi.

‘SAVAşA HAYIR’ diyen kadınlar Hatay mitinginde buluşuyor…
 
Hatay Valiliği’ nin yasağını tanımıyorlar. ‘Suriye ile Savaşa Hayır’ demek isteyen kadınlar ışçi Partisi Kadın Kollarının öncü Kadın Yönetimi çatısı altında buluştular. öncü Kadın Yönetimi üyeleri ‘savaşa hayır’ diyen tüm kadınları 22 Aralık Cumartesi günü Hatay’da yapılacak mitinge davet ettiler.
Türkiye’ nin dört bir yerinden Kadınlar ‘Suriye ile Savaşa Hayır’ demek için harekete geçtiler.  ışçi Partisi ıl örgütü bünyesinde yer alan öncü Kadın Yönetimi 22 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilmesi muhtemel Hatay mitingi ile ilgili açıklamalarda bulundular.  
 
Düzce Barış Mitingini destekliyor
 
öncü Kadın Yönetimi adına Nuray Aslan ve Ayşe Sönmez ile Atatürkçü Düşünce Derneği Düzce şubesi adına Fadime Bayram ve Elif özkan yapılacak miting hakkında bilgiler verdiler. Yönetim adına konuşan Ayşe Sönmez, Hatay’daki kadınların çok büyük bir sıkıntıda ve savaştan çok kötü etkilenmiş durumda olduklarını ifade etti. “Bunu 10 Kasım’da bizzat gördüğümüz için kadınlar olarak duruma el koyma ihtiyacı hissettik ve harekete geçtik” diyen Sönmez, “Hatay’a 22 Aralık Cumartesi günü gideceğiz.”dedi. 
 
Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında da şu ifadelere yer verildi: “Bu savaşı reddediyoruz. Kadınlar olarak ilan ediyoruz! Amerikan çıkarları için yürütülen bu kirli ve haksız savaşa çocuklarımızı göndermeyeceğiz. Savaşın en çok da kadınlar ve çocuklar için yıkım olduğunu çok iyi biliyoruz. Irak’ ta öldürülen, dul bırakılan, tecavüze uğrayan, çocuklarını kaybeden yüz binlerce kadını unutmadık. Aynı senaryonun Suriye’de sahneye konmasına izin vermeyeceğiz.” Denildi.
 
Emekli Subay eşlerinden de tam destek geldi
 
Emekli Subay Eşleri Derneği ızmir şube Başkanı Nevin Yenilmez: Haydi arkadaşlar Hatay’a! Diyerek 22 Aralık’ ta Hatay’ da olacaklarını vurguladı.ışçi Partisi öncü Kadın, 22 Aralık’ta Hatay’da düzenleyeceği, ‘NATO’ya, Patriotlar’ a ve Suriye ile Savaşa Hayır’ eylemi için büyük bir hazırlık içinde. Hatay halkı, özellikle de kadınlar Cumartesi günü saat 12’ de Ulus Meydanı’ nda toplanarak ‘Savaşa Hayır!’ diyecek.
 
ışçi Partisi öncü Kadın, 22 Aralık’ta Hatay’da düzenleyeceği, “NATO’ya, Patriotlar’a ve Suriye ile Savaşa Hayır” eylemi için büyük bir hazırlık içinde. Cumartesi günü saat 12’ de Ulus Meydanı’ nda yapılacak eylem için Samandağ’da imza masası açıldı, pazar yerinde bildiri dağıtıldı. Kısa sürede 2000’in üzerinde imza toplandı. Yağan yağmura rağmen halkın yoğun ilgi ile karşıladığı imza masasında, Samandağ halkı, hükümetin dış politikasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Hatay Valiliği’ nin, miting yapılmasına yasak getirmesi, kadınların kararını değiştirmedi.
 
Yasaklanan mitingin adresi değiştirilmek suretiyle legal hale getirilmesi hedeflendi. Kadınlar, 22 Aralık’ ta Hatay’da eylem yapacaklarını ilan etti. Gazetemize ulaşan kadın okurlarımız, Valiliği’ nin yasaklama kararını yersiz bulduklarını ifade ettiler. Mitingin geniş bir katılımla Cumartesi günü saat 12’ de Ulus Meydanı’ nda Barış ve Huzurla gerçekleşmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir