İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’nin Hatay ayıbı…

Suriye, Hatay’ın Türkiye’ye ait olduğunu resmen kabul etmesine rağmen, devlet televizyonu hava durumunu verirken ekrana getirdiği haritada Hatay’ı yine kendi topraklarında gösteriyor.Arşiv resimlerini kullandığı tahmin edilen Suriye’nin bu yanlışı biran önce düzetmesi tüm Türk halkı gibi Hataylıların da temennisi…
 
HATAY TüRK TOPRAğIDIR…
 
Türkiye, yıllar önce şam ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmasındaki ek maddeyle birbirinin sınırlarını tanıdı, dolayısıyla şam, Hatay’ın Türkiye sınırları içinde yer aldığını kabul etti. Başbakan Erdoğan’ın geçen ay şam’a yaptığı ziyaret sırasında imzalanan bu anlaşmaya ek madde, `iki ülkenin birbirinin sınırlarını tanıdığını’ teyit etti.
 
Bu resmi anlaşmaya göre Suriye, yıllardır ısrarından vazgeçip, Hatay’ın Türkiye sınırları içinde olduğunu tanımış oldu. Suriye ile Türkiye’nin birbirlerinin sınırlarını tanıdıklarını 5 yıl önce teyit eden anlaşmayı imzalamasına karşılık, devlet televizyonu, her gün ekranlara getirdiği haritada hiçbir değişiklik yapmadı. Suriye, devlet televizyonunda yayınladığı hava durumu haritasında Hatay’ı hala Suriye sınırında gösteriyor.
 
Hatay 1939’dan bu yana Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil edilmişti.Bilmeyen varsa öğrensin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir