İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’ye Silah Satışı Durdurulmalı

öDP Eş Genel Başkanı Taş; “Suriye’de silahların susması ve bu kıyımın sona ermesi gerek, bunun için de Rusya’nın Suriye’ye silah ihracatını durdurma kararına, Türkiye ve diğer tüm devletlerinde destek vermesi ve Suriye’nin silahsızlandırılması şart”
 
 
 
H.Bozok
 
 
 
Samandağ’da düzenlenen “Evvel Temmuz Festivali” kapsamında gerçekleştirilecek bir panele konuşmacı olarak katılmak üzere ilimizde bulunan özgürlük ve Dayanışma Partisi (öDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, AGC’yi ziyaret ederek bir basın açıklaması yaptı.
 
 
 
Başkan Taş Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde (AGC) yaptığı basın açıklamasında, Suriye’de silahların susması ve bu kıyımın sona ermesi gerektiğini ifade ederek, bunun için de Rusya’nın Suriye’ye silah ihracatını durdurma kararına Türkiye ve diğer tüm devletlerinde destek vermesinin şart olduğunu belirtti.  
 
 
 
“Yüzyılın Soğuk Savaşı Yaşanıyor”
 
 
 
Suriye’nin, emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki büyük oyununun kilit noktası haline geldiğinin altını çizen öDP Genel Başkanı Taş,  ABD önderliğindeki emperyalistler ve yandaşlarının, Suriye’deki rejim değişikliği ile birlikte ıran’a uzanacak bir müdahaleyi adım adım gerçekleştirmeye çalışıldığını vurgulayarak, “Suriye üzerinden adeta 21. yüzyılın soğuk savaşı yaşanmaktadır” dedi.
 
 
 
Emperyalizmin desteğiyle farklı uluslardan kökten dinci militanların cihat sahası haline getirilen Suriye’de etnik ve mezhep temelli ayrışma ile bir kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığını dile getiren Taş, bu kaosun önüne geçilemezse Türkiye’yi de içerisine alarak büyüyeceğine dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
“AKP, bu süreçte emperyalizmin taşeronluğunu üstlenerek ülkemizi Suriye ile bir savaşın eşiğine getirmiştir. Savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi izlenen siyasetin Türkiye’yi sürüklediği macerayı özetlemektedir.
 
 
 
“Hatay Suriye’deki ıç Savaşın Mevzisi Haline Getirildi”
 
 
 
Emperyalist güçler, “Esat gitsin” derken, bunun yolunu açacak olan pis işlerini Türkiye’ye yaptırmaktadır. Hatay başta olmak üzere sınır bölgesi Suriye’deki iç savaşın mevzisi haline getirilmiştir. Suriye’ye dönük saldırgan politikaların nedeni olarak ileri sürülen gerekçelerin hiçbir inandırıcılığı yoktur.” 
 
 
 
“Mülteci Sığınma Kampı Adı Altında Askeri Eğitim Veriliyor”
 
 
 
Türkiye’nin, Suriye’deki rejim karşıtı güçlere “mülteci sığınma kampı” adı altında “askeri eğitim” verdiğini ve bu kamplar aracılığı ile silah ve para yardımı yaptığını bütün dünyanın bildiğini ileri süren öDP Genel Başkanı Taş, “Başbakan da ‘her tür desteği vereceğiz’ sözleriyle bunu açıkça ortaya koymuştur. Açık bir savaş yaşanmasa da Suriye’ye karşı dolaylı bir müdahale ve gizli bir savaş sürdürülmektedir.” şeklinde konuşarak açıklamasına şöyle devam etti:
 
 
 
“Suriye’nin Kaderi Suriyelilerin Elinden Alınıyor”
 
 
 
“Dış müdahaleler aynı zamanda Suriye’nin kaderini Suriyelilerin elinden almaktadır. öDP, eşit, özgür ve demokratik bir Suriye’nin Suriyeli emekçilerin ve ezilenlerin eseri olacağına inanmaktadır. Emperyalist güçler Suriye’ye, Suriye üzerinden bölgesel savaş ve iç savaşlar yaratmaya dönük müdahalelerine son vermelidir. Suriye’ye dışardan yapılan her tür silah yardımından vazgeçilmeli, savaşın derinleştirilmesine dönük faaliyetler son bulmalıdır. AKP, “mülteci kamplarım’ Suriye’deki iç savaşın üssü haline getirme çabalarına son vermeli, mültecilere yönelik yalnızca insani yardımda bulunmalıdır. ülkemizi kardeş halklarla savaşın eşiğine getiren, Ortadoğu halklarım birbirine düşüren bu politikalardan bir an önce vazgeçmelidir.
 
 
 
Tanklarla, toplarla doldurulan sınırın her iki yakasını barışı savunarak, emperyalist güçlere karşı birlikte durarak kardeşliğin sınırı haline getirmek hepimizin görevidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir