İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye’yle aramızda ısrail olamaz…

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel seçimlerde başarı göstererek tekrar başkan seçilen Harbiye Belediye Başkanı Hikmet Karaali’yi makamında ziyaret etti. Ziyaret öncesi Harbiye Belediye Binası önünde vatandaşlara seslenen Baykal, AKP Hükümetinin, Ortadoğu’nun en hassas bölgesine, Ortadoğu’yu karıştıran bir milleti 50 yıllığına yerleştirmeye çalıştığını söyledi.
 
ıktidarın, Türkiye ile Suriye arasındaki 510 kilometrelik mayınlı alanın temizlenmesini, 50 yıllık bir kullanım bedeli karşılığında ısrail’e vermek yerine, mayınları temizleyip, halka kazanç kapısı olarak açmamız gerektiğini savunan Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Suriye ile aramıza ısrail’i sokmayacağız. 510 kilometrelik mayınlı arazinin altında Suriye var, üstünde de biz varız. Araya niye yabancı birini sokuyorsun. Mayını kendin temizleyip halka kazanç kapılarını açmak varken neden bunu elin ısraillisine yaptırıyorsun. Silahla gelmek istediler gelemediler. Parayla gelmek istiyorlar, gelemediler çünkü mecliste CHP var. 2 gündür mecliste bunun için uğraşıyoruz. CHP sayesinde demokrasi güçleri bir kez daha kazandı.
 
2003’te 1 Mart tezkeresinde dışarıdan birilerinin ülkemizden silah taşımasına nasıl izin vermediysek, şimdi de birilerinin tampon bölgeye yerleşmesine izin vermeyeceğiz.”
 
ABBAS YOLCUDUR YOLCU
 
Halkın, bir yerel seçimde hükümetin yarısını değiştirdiğini, bir sonraki seçimde de hükümetin tamamını değiştireceğini söyleyen Baykal, “Belediye seçimleri ile hükümetin yarısı gitti. Durumu düzetmek için bakanları değiştirdiler ama değişen yok. Son yerel seçimlerin gösterdi ki Abbas yolcudur yolcu. çünkü ekonomi düzelmedi, mazot ve gübre ucuzlamadı, piyasa açılmadı, pompa fiyatları gene yüksek, vergiler düşmedi, fabrikalar açılmadı, emekliler rahatlamadı ve okuyup mezun olanlar atanamıyorlar. Halk hukuk istiyor.
 
Hükümet partisinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi ama Deniz Feneri davasında yolsuzluk yapanları tutuklayıp yargılayamadılar. Onların yerine Almanya yargılıyor” dedi. Baykal yaptığı konuşmanın ardından Antakya’da yerel seçimleri kazanan Belde Belediye Başkanları ve CHP ıl yönetimi ile birlikte basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir