İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sürücülerin Eylemi Sonuç Verdi…

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilgevözü Gümrük Kapısı’nda, Suriye’nin Türk sürücülere 550 litre üzerinden uyguladığı akaryakıt fiyat farkı nedeniyle başlayan kontak kapatma eylemi, tarafların anlaşmaya varması sonucu sona erdi.
 
 
Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 27 Mayıs’ta Suriye’nin Türk sürücülerden litre başına yaklaşık 47 Suri’yi bulan fiyat farkı uygulaması nedeniyle tır sürücüleri başta olmak üzere nakliye sektörünün büyük sıkıntı yaşadığını söyledi.
 
 
Uygulama kapsamında, Suriye’ye ve Suriye üzerinden diğer Arap ülkelerine transit yük taşıyan tırların kapasitesine göre 550 litreye kadar mazot alabildiğini ifade eden Yılmaz, ”Tır sürücüleri bu akaryakıtı başka ülkeden almış olmasına rağmen, Suriye’ye giriş ve çıkışında yine litre başına yaklaşık 47 Suri’yi bulan bir fark ödüyordu.
 
 
Bu da sektörümüzü sıkıntıya sokuyordu. Ancak, yapılan girişimler ve görüşmeler sonucu, 550 litre üzerinde alınan fiyat farkı uygulaması 250 litreye indirildi” diye konuştu.
 
 
Yılmaz, uygulamayla 5 günlük kontak kapatma eyleminin sona erdiğini, kurulan çadırın söküldüğünü ve yaklaşık 3 bin araçlık tır kuyruğunun da sona erdiğini kaydetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir