İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tahsin Rende’nin Grup Tesbiti…

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyesi Tahsin Rende Cumartesi günü yapılacak meslek grup seçimleri öncesinde bazı tespitlerde bulunarak kamuoyunun dikkatine sundu.
 
Yazılı açıklamasında; Mesleklerin oluşturulması ile ilgili Yönetmeliğe ve buna bağlı olarak yayınlanan REHBER’le uyuşur güzel çalışma örneği sergilendiğini, adından da anlaşılacağı üzere net tanımlanmış belli bir faaliyeti ifade eden toplam 10 Meslek Gurubunda Toplam üye sayısının 1853 firma olduğunun altını çizen Tahsin Rende, bu veriler ışığında Grup Başına ortalama üye sayısı firmanın 185 firma olarak ortaya çıktığını bildirdi. Bu verilerle Oda üyelerinin %45inin, 42 üyeden oluşan Oda Meclis üye sayısının da % 71 ine hakim bulunduğunun tesbit edildiğini belirten Tahsin Rende bu verileri meslek grupları üye bazında şöyle aktardı:
01 TEKSTIL üRüNLERI IMALATI, PAMUK YETISTIRICILIGI VE çIRçIRLANMASI MESLEK GRUBU 52 02 AYAKKABI, DERI VE KüRK IMALAT, 108
04 TARIM VE BALIKçILIK MESLEK GRUBU 171
05 YAG VE YAG üRüNLERI IMALAT, TOPTAN, PERAKENDE MESLEK GRU 106
06 TUHAFIYE, MANIFATURA VE KONFEKSIYON TOPTAN VE PERAKENDE MG 230
07 INSAAT MALZEMELERI MESLEK GRUBU 240
08 FINANS, GAYRIMENKUL, SIGORTA VE KUYUMCULAR MESLEK GRUBU 265
10 GIDA MADDELERI IMALAT, TOPTAN, PERAKENDE MESLEK GRUBU 295
11 MOBILYACILAR VE KERESTECILER MESLEK GRUBU 211
12 DAYANIKLI TüKETIM MALLARI VE ELEKTRIKLI CIHAZLAR MESLEK GRUBU 175
T O P L A M 1853
 
Sunduğu tablodan da anlaşılacağı üzere 2304 üye ve sadece 4 meslek gurubu bulunduğunu anlatan Tahsin Rende şunları dile getirdi: “Meslek guruplarının isminden de anlaşılacağı üzere her bir meslek gurubu içerisinde kendi başlarına ayrı ayrı meslek grupları kurulması gereken baba sektörler yer almaktadır. Ancak Oda yönetimince bu gruplar kurulmadığı gibi, grup kurma isteminde bulunan sektörlerin talepleri de reddedilmiştir. Ve yukarıda da görüleceği üzere tanımlanmamış bulunan kriterlere göre garip bir şekilde kümelendirilmişlerdir. Oda üyelerinin %65’ini tekabül eden bu 4 meslek gurubunun mecliste temsil edilme oranı sadece % 28’dir. Güzel Antakya’mızın geçmişinden gelen kültürüne hiç uymayan bu çirkin ve ayıplı tablonun bir an evvel düzeltilmesi şarttır. Meslek gruplarının Rehber kriterlerine ve hakkaniyete dayalı daha adil bir dağılım ile yeniden yapılandırılması şarttır. Ben bu dönem aday olmamakla beraber, bu haksızlığın giderilmesi ve geniş tabanlı demokrasinin temelini oluşturacak adil grup dağılımı yapılabilmesine imkan verecek değişikler olana kadar mücadelemi sürdürmeye kararlıyım. Oy kullanacak Oda üyelerimizin de bu sorumluluğu yaşayarak, Odaya önyargısız bir yönetim anlayışının egemen olmasını sağlamaları hususunda dikkatle oy kullanmalarını ve meclise girmeye talipli adayları sorgulamalarını diliyoruz”
 
03 ENERJI, ALTYAPI, INSAAT VE MüHENDISLIK MESLEK GRUBU 476
09 OTOMOTIV, AKARYAKIT, ULASTIRMA VE DEPOLAMA MESLEK GRUBU 848
13 MADEN, IMALAT VE ARACILAR MESLEK GRUBU 488
14 EGITIM, SAGLIK, OTEL, LOKANTA VE DIGER HIZMET FAALIYETLERI MG 492
T O P L A M 2304
 
ATSO meclis ve yönetim kurulu üyesi Tahsin Rende tespitleri ışığındaki değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Güzel Antakya’mızın geçmişinden gelen kültürüne hiç uymayan bu çirkin ve ayıplı tablonun bir an evvel düzeltilmesi şarttır. Meslek gruplarının Rehber kriterlerine ve hakkaniyete dayalı daha adil bir dağılım ile yeniden yapılandırılması şarttır. Ben bu dönem aday olmamakla beraber, bu haksızlığın giderilmesi ve geniş tabanlı demokrasinin temelini oluşturacak adil grup dağılımı yapılabilmesine imkan verecek değişikler olana kadar mücadelemi sürdürmeye kararlıyım. Oy kullanacak Oda üyelerimizin de bu sorumluluğu yaşayarak, Odaya önyargısız bir yönetim anlayışının egemen olmasını sağlamaları hususunda dikkatle oy kullanmalarını ve meclise girmeye talipli adayları sorgulamalarını, konunun önemine binaen üyelerimizin bilgilerine saygılarımla arz ederim.” 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir