İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tapu 162 yaşında…

Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Tapu Kadastro Teşkilatı’nın 162. Kuruluş Yıldönümü nedeni ile Hatay Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, devletin temel hizmetlerinden birinin tapu işlemlerini yapmak olduğunu ve her vatandaşın mal edinme hürriyetinin bulunduğunu söyledi.
 
Devletin ana hedefinin, vatandaşlara sağlıklı ve süratli hizmet vermek olduğuna ifade eden Miroğlu, “vatandaşına sağlıklı ve süratli hizmet veremeyen devletlerin, görevlerini tam yaptığını söylemek doğru değildir. Devletimiz eskiye göre çok güzel adımlar attı. Eskiyi hatırlamayanlar birçok konuda şikâyet ediyorlar. Vatandaşın medeni ülkelerde olan her şeyi devletinden isteme hakkı vardır. Vatandaştan, ‘medeni ülkelerin sahip olduğu her şeyi isteriz’ talebi gelirse devlet yapar. şimdi sivil toplum örgütleri sayesinde bu süreç hızlanmaktadır” dedi.
 
DEVLET KURUMLARI ışLERıNı şEFFAF YAPMALI
 
Bazı kurumlarım, toplum gözünde kötü görüldüğünü ve bu durumun tüm çalışanlara mal edildiğini belirten Vali Miroğlu, “Toplumun gözündeki olumsuzlukları ortadan kaldırmak için, işlerin daha şeffaf yapılması gerekir. Olumsuzlukları oluşmasında kapalılığın büyük bir etkisi var. Kurumlarda her odaya bir iki memuru koymak yerine, açık ofis sistemi uygulanmalıdır. ılimizde ki tapu kurumunu yeni kurulan binalarında, bu sistemi oturttuğunu görüyoruz. Ben Hatay’a geldiğimden beri, tapu kurumuyla ilgili her hangi bir şikayet almadım” dedi.
 
HATAY’IN KADASTROSU TAMAMLANDI
 
Hatay Tabu ve Kadastro 12. Bölge Müdürü Kemal Taşdemir, taşınmaz malların mülkiyet bilgisini bilgisayara yükleyen ilk ilin Hatay olduğunu belirterek Hatay’da yapılan çalışmalar hakkında şunları ifade etti. “Hatay’ın 325 mahallesinin, 357 köyünün ve 76 beldesinin kadastrosu tamamen bitirilmiştir. ülkemiz genelinde ilk bitirilen illerin başında yer almaktadır. Taşınmazların mülkiyet bilgileri, bilgisayara yüklenen 81 ilimiz içerisinde ilk ilimiz Hatay’dır.
 
ülkemiz genelinde TAKBıS (Tapu ve Kadastro Bilgisayar Sistemi) çalışmalarında pilot bölge seçilen Hatay ılimizde 2 yıldan bu yana Hatay Merkez-Antakya ve ıskenderun ılçelerine bağlı mahalle ve köylerimizin tapu işlemleri TAKBıS (On-line) ortamında yapılmaktadır. Hatay ılimiz genelinde 2008 yılında 103.684 adet tapu işlemi yapılmış ve bu işlemler karşılığında milli bütçemize 19 Milyon TL harç aktarılmıştır.”
 
VATANDAşLAR ışLEMLERıNı BıZZAT KENDıSı TAKıP ETSıN
 
Hataylı vatandaşlardan da beklentileri olduğunu belirten Taşdemir, vatandaşlardan aracı kurumlar yerine işlemlerini bizzat kendilerinin takip etmesini istedi ve evrakların tam olması durumunda, bir satış işlemini aynı gün içerisinde yapıp tapusunu verdiklerini söyledi. Başarılı çalışmalarından dolayı ödüllendirilen, Tapu ve Kadastro personellerine verilen teşekkür belgelerinin ardından, Hatay Valisi Nusret Miroğlu ve Antakya Belediye Başkanı Doç Dr. Lütfü Savaş Tapu ve Kadastro Teşkilatının 162. Yıl Kutlama pastasını birlikte kestiler. Hatay Tapu ve Kadastro 12. Bölge Müdürlüğü’nde yapılan ekinliğe ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, SHçEK ıl Müdürü Mevlüt Aydın, Hatay Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Karadoğan, Hatay Vergi Mahkemesi Başkanı Selbi Koca ve davetliler katıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.