İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarih ve Edebiyat Sempozyumu…

Hatay’ da “Uluslararası Antakya Tarih ve Edebiyat Sempozyumu” düzenleneceği bildirildi. Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu, Antakya Gazeteciler Cemiyeti’ nde (AGC) yaptığı toplantıda, Hatay Tabip Odasıyla birlikte gerçekleştirecekleri, Halep üniversitesi ile Selçuk üniversitesi’ nin katılımıyla sempozyumu organize ettiklerini söyledi. Son birkaç yılda Antakya’ nın yavaş yavaş uyanmaya başladığını belirten Karasu, şöyle konuştu:
“Bu uyanışta elbette sivil toplum örgütlerinin düzenlediği kongrelerin, seminerlerin, festivallerin, davet edilen yerli ve yabancı konukların tanıtım çabalarının rolü büyük. Kültür sanat alanında bir etkinlik düzenlemek, toplumca benimsenmesini sağlamak çok önemlidir. özellikle birçok yüce değerin metalaştırılmaya çalışılarak çirkin siyasete endekslendiği günümüzde Hatay Tabip Odası ile TYS öncülüğünde Antakya’ nın ev sahipliği yapacağı etkinlik, bugüne kadar yapılanlardan farklı bir etkinlik.
 
Bu kez Antakya’nın yüzyıllarca taşıdığı değerleri geleceğe taşımanın misyonunu tartışacağız. Sempozyum Antakya ve Konya’ da ikişer gün olarak tasarlanmıştır.” Karasu, Antakya programının dört oturumdan oluştuğunu, 12 yabancı, 3 kent dışından, 5’ de Antakyalı bilim adamının birer bildiri ile sempozyumda yer alacaklarını belirterek, bildirilerin konusunun, tıp tarihi ile Antakya’ nın yetiştirdiği değerler olduğunu kaydetti.
 
PROGRAM…
Karasu, programı da şöyle açıkladı; “Bilimsel oturumlar dışında, 22 Aralık Pazartesi günü saat 18.00’de Antakyalı sanatçıların Resim-Fotoğraf Sergisi, şair Nihat özdal’ın hazırladığı Deneysel şiir Sergisi (ZET Sanat Galerisi’nde); 23 Aralık 2009 çarşamba günü saat 18.00’de Saklı Ev’de Antakyalı şairlerin şiir dinletisi yer almaktadır. Sempozyumun ikinci ayağı 24-25 Aralık 2009 tarihlerinde Konya Selçuk üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. Biz bu kentin insanları, yaşadığımız kentin önemini biliyoruz. çünkü bu kentin değerleriyle doğduk, büyüdük. çalışmalarımız destek bulursa kazançlı çıkacak olan şüphesiz Antakya olacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir