İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarih yaşayacak mı?…

ıstihdam ve ekonomik anlamda Antakya’ya büyük katkılar sağlayacak Kurtuluş Caddesinin turizme kazandırılmasını, bölge halkı heyecanla bekliyor.
 
Geçtiğimiz haftalarda, Hatay Valiliği ve Antakya Belediye Başkanlığı tarafından Antakya Belediye Meclis salonunda yapılan ‘kent içi trafiği’ konulu toplantıda, Antakya Belediyesi’nin ıstanbul Teknik üniversitesi ve ıstanbul Büyük şehir Belediyesi’nden gelen trafik uzmanlarıyla yaptığı çalışmalar sonucunda, Antakya içerisinde birçok caddenin trafiğe tek yönlü olarak açık kalacağı; bazı caddelerin ise tamamen trafiğe kapatılacağı belirtilmişti.
 
Kurtuluş Caddesi’nin de çift yön trafiğe açık; fakat park yasağı olacağı konusunda açıklamalar yapılmıştı. Bölge halkı ise caddenin turizme kazandırılmasının kent içi trafikten daha önemli olacağı görüşünde. Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de, Kurtuluş Caddesi ile ilgili gelen taleplerin çokluğuna değinerek, “Bu konuda Hatay’ın çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yapma noktasında girişimlerde bulunacağım” diyi konuşmuştu. Antakyalı, şimdi Kurtuluş Caddesi ile ilgili atılacak adımları heyecanla bekliyor.
 
Konu ile ilgili görüşlerini belirten Kurtuluş Caddesi esnafı, Kurtuluş Caddesinin turizme kazandırılması için girişimlerin biran önce başlatılmasını istedi. Cadde esnafı, bu caddenin turizme kazandırılması için tamamen trafiğe kapatılması gerektiğini söylediler. Esnaf, Marka kent yolunda ilerleyen Antakya’da, ilerleyen günlerin en büyük sıkıntısı olarak Kurtuluş Caddesi’nin trafik yoğunluğu ve çarpık yerleşmesi olacak gibi gözüküyor. Hatay’ın tarih boyunca en önemli ulaşım eksenlerinden biri olan Kurtuluş Caddesi’nin turizme kazandırılması şart” görüşünde birleştiler.
 
Kurtuluş Caddesi’nin üzerinde bulunan tarihi mekânların, Hatay Turizmine kazandırılması için Kurtuluş Caddesinin araç trafiğine tamamen kapatılması ve bu alanın Hatay Turizmine kazandırılması, Hatay Turizmi için olmazsa olmaz bir adım olacaktır. Cadde esnafı “Buranın Turizmine kazandırılması hem cadde üzerinde bulunan esnafın daha çok kazanması, Habib-i Neccar Camisi, Kilise ve yine cadde üzerinde bulunan tarihi dokusuyla turizme hizmet veren Savon Otel’in Hatay Turizmine tamamen açılmasını sağlayacaktır. üzerinde, onlarca kültür varlığı yapı ile tarih kokan bu caddenin trafik keşmekeşliğine ve çarpık yerleşmeye mahkûm olarak bırakılması, Hatay için büyük bir ihanet olacaktır.
 
Hatay’a gelen yerli ve yabancı turistlerin en fazla uğrak yerlerinden biri olan, Habib-i Neccar Camisi ve Savon Otel ile kilise de yine bu cadde üzerinde bulunuyor. Bu tarihi yapıların, Hatay Ekonomisine ve Hatay Turizmine daha fazla katkı yapmasını sağlamak, cadde üzerindeki esnafın da kalkınmasına yardımcı olmak amacıyla Kurtuluş Caddesinin Turizme kazandırılması şart” dediler. Kurtuluş Caddesi üzerinde hizmet veren bazı esnaflar, bu caddenin bir an önce turizme açılmasını istediler.
 
Konu ile ilgili defalarca görüşlerini aktardıklarını ifade eden Esnaflar, “Kültür ve Turizm Müdürlüğünün girişimlerini bekliyoruz, ilimizin yöneticilerinin de duyarlı davranmasını bekliyoruz. Bu caddeyi turizme kazandırarak, hem cadde üzerinde bulunan tarihi mekânların turizme kazandırılması sağlanacak, hem de esnafın ekonomik anlamda ferahlatmak olacaktır” diye konuştular.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.