İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihi Emanetleri Korumalıyız…

Antakya’da Müsavi Cemaatine ait Havrayı ziyaret eden Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın, Ceylan derisi üzerine yazılmış 300 yıllık Tevrat’a hayran kaldı.
300 yıllık olmasına rağmen çok güzel muhafaza edilen ve okunan yazılarının bozulmadığını söyleyen Bakan Aydın, “Tarihi değeri olan böyle eserlerin çok iyi muhafaza edilmesi gerekir. Gördüğüm kadarıyla sizler bunu en iyi şekilde korumuş ve muhafaza etmişsiniz.” dedi. Hatay Müsavi Cemaati başkanı şaul Cenudi, bu Ceylan derisi üzerine yazılmış olan 300 yıllık Tevrat’ın tamamı olduğunu ve burada havrada muhafaza edildiğini belirterek, “Biz bunu sürekli olarak açmayız. Bunu okuyabilen birkaç tane büyüğümüz kaldı. Açıp okuyacağımız zaman okumayı bilen 7 imam huzurunda açılıp okunur. Okunurken diğer imamlarımız küçük kitaptan takip ederler ve yanlış okunduğu zaman ikaz ederler.” dedi.
şaul Cenudi, Bakan Aydın’a burada çok rahat olduklarını ancak daha önceleri Antakya’da en çok nüfusa sahip olmalarına rağmen şimdi sadece birkaç aile kaldıklarını belirterek, “çocuklarımız okumak için ıstanbul’a gidiyorlar ve oraya yerleşip kalıyorlar.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir