İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihi gerçek…

   çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (çYDD) Antakya şube Başkanı Nabi ınal, genç Türkiye Cumhuriyetinin tapusu olan Lozan’ın yerine Sevr paçavrasını horlatmak için iç ve dış mihrakların yoğun ve sinsi bir çalışma içine girdiklerini bildirdi.
 
   ınal, “Lozan Barış Antlaşmasının yıldönümü ile basından sansürün kaldırılışı ve basın bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, yeryüzünde aradan 86 yıl geçmesine rağmen hala ayakta olan hala geçerliliğini koruyan başka bir uluslararası antlaşmanın olmadığını ifade etti.
 
    Lozan ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlığını, üstünlüğünü ve gücünü tüm dünyaya kabul ettirdiğini belirten ınal, şöyle devam etti: “Bizi böylesine güçlü kılan, böylesine başı dik yapan; vatan sevgisi, bağımsızlığa olan inanç, ulus devlet ilkesine olan bağlılık ile birlik ve beraberlik azmi olmuştur.
 
    Aradan 86 yıl geçti. Bu süre içerisinde Lozan’la kazandıklarımız teker teker elimizden alınarak, genç Türkiye Cumhuriyetinin tapusu olan Lozan’ın yerine Sevr paçavrasını horlatmak için iç ve dış mihraklar yoğun ve sinsi bir çalışma içine girmiştir.
 
    Atatürk ilke ve devrimlerinin bir kenara itilmesi, Kemalizm modası geçmiş bir anlayış olduğu fikrinin yaygınlaştırılması için oyun üstüne oyun tezgahlanmaktadır.” ınal, böylesi bir ortamda basından sansürün kaldırılışı ile basın bayramının kutlanmasının da aynı güne rastladığını ifade ederek, basın bayramının yapılabilmesi, sansürün tam olarak kalktığının söylenebilmesinin mümkün olmadığına dikkati çekti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir