İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarım arazilerinde enerji santralleri…

Samandağ ilçesine bağlı bazı mahalleler ile bazı Beldelerde yer alan tarım arazileri üzerine Rüzgâr Enerjisi Santralleri kurulacağı iddiaları Samandağ Belediye Başkanı ile Samandağ ilçesine bağlı Belde Belediye Başkanlarını harekete geçirdi.
 
 AGC binasında bir araya gelen ve ortak açıklama yapan Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, Aknehir Belediye Başkanı Mehmet Mubarek, Tekebaşı Belediye Başkanı ırfan Balıkçı, Mızraklı Belediye Başkanı Mahmut Yüksek, Mağaracık Belediye Başkanı Zaim Sat, Kuşalanı Belediye Başkanı Süleyman Ray, Koyunoğlu Belediye Başkanı Celal Güzel, Uzunbağ Belediye Başkanı Mehmet Süt, Değirmenbaşı Belediye Başkanı Hüseyin Yoğun ve Yaylıca Belediye Başkanı Nadir Arslan, resmi olarak bilgilendirilmemiş olmalarına rağmen uluslar arası firmaların bölgede yıllardır rüzgâr ölçümleri yaptıklarını ve bölgenin tarım arazilerine göz diktiklerini söylediler.
 
Yenilenebilir enerjiye tamam ama…
 
Açıklamayı diğer Belediye Başkanları adına yapan Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, Rüzgâr enerjisinin yenilenebilir bir enerji kaynağı ve ülkemizin gittikçe artan enerji ihtiyacına cevap verebilmek açısından faydalı olması fikrinin elbette değerli olduğunu ancak bunu yaparken sulu tarım arazilerine kurulmasının zaten dar olan sulu tarım arazilerini bitirdiğini söyledi. Turizm Bölgesi ilan edilmiş bölgede yüksek gerilim hatlarının yaratacağı görüntü kirliliğine de dikkat çeken Nehir, deniz kenarına ve deniz içine kurulabilecek santrallerin turizme büyük zarar vereceğini anımsattı. Rüzgâr Tribünlerinin kurulabilmesi için yeraltında 25 metre derinden başlayarak zemin iyileştirmesi adı altında temel yapıldığı bununla ilgili kurumların yeraltı sularına zarar verilip verilmediği konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığını bilmediklerini ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Nehir, “ılçemizin doğal kaynakları en büyük zenginliğimizdir. Milyonlarca yılda oluşmuş su kaynaklarının zarar görme ihtimali bizi endişelendiriyor” dedi.
 
Köylülerin topraklarının ellerinden alınacağı korkusu yaşadıklarına dikkat çeken Samandağ Belediye Başkanı Mişat Nehir, “Bu tribünler kaç desibellik gürültü yapacak, enerji nakil hatlarının kaç noktadan toplanma noktasına gidecekleri, bunların altında ve emniyet alanında kalan yaşam alanlarının ne olacağı soruları her gün önümüze çıkan sorunlardır” dedi. Nehir, bu hafta içinde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’e ziyarette bulunarak enerji şirketlerine toplumun bu kaygılarını giderecek yönde tribün çalışması yapmalarının sağlanmasını isteyeceklerini söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir