İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarım’da Sigorta Önemlidir

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: ”Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de destek vermeye kalkarsak yanlış olur”
 
 
 
AA
 
 
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, ”Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. 
 
 
 
Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek” dedi. 
 
 
 
Eker, Antakya Ziraat Odası’nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay’da geçtiğimiz ocak ayında yaşanan sel felaketinde zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundu. 
 
 
 
2006 yılının Haziran ayından bu yana bir uygulama başlattıklarını belirten Eker, şunları söyledi:
 
 
 
“Sel Felaketini Sigorta Kapsamına Aldık”
 
 
 
”Yarısını biz hibe olarak karşıladığımız bir sigorta uygulaması başlattık. çiftçilerimize bu imkanı getirdik ve sel felaketini de 2-3 yıl önce sigorta kapsamı içerisine aldık. Dolu ve don gibi afetler de sigorta kapsamına alındı. Hatta donun çiçek mevsimine vurmasını bile sigorta kapsamına aldık. çiçekleme mevsimindeki don hasarlarına ödediğimiz hibe oranı yüzde 50’nin üzerinde. çiçekleme döneminde don hasarı meydana gelirse hibe desteği yüzde 65, 75’lere kadar çıkabiliyor. Biz sigortaya destek ödüyoruz.” 
 
 
 
Hatay’da 2 bin 912 poliçe kesildiğini ve toplam yaklaşık 2,5 milyon lira prim ödendiğini belirten Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
 
 
“ödemeler 15 Gün ıçerisinde Yapılacak”
 
 
 
”Hatay’da sel felaketi nedeniyle 89 tane hasar ihbarı yapılmış. 15 gün içerisinde bunların ödemesi yapılacak. Diğer çiftçilerimiz var. Bunlar sigorta yaptırmamış bir kere, bu eksiklik, yanlışlık. çünkü sigorta var. Sigorta parasının yarısını hibe olarak biz veriyoruz. Bütün çiftçilerimize bunu tavsiye etmeliyiz, bunu her fırsatta söylemeliyiz. çünkü, sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de ayrıca destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu, o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek.” 
 
 
 
“Sigorta Teşvik Edilmeli”
 
 
 
Sigortanın kalıcı olduğunu ve bunun teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Eker, sigortanın mutlaka yaptırılması gerektiğini belirtti. Bakanlık olarak her sene 100 milyon lira civarında sigorta parası ödediklerine dikkati çeken Eker, bunu prim desteği olarak ödediklerini kaydetti.
 
 
 
Hatay’da hedefledikleri iki önemli konu olduğuna da değinen Eker, bunlardan birincisinin kentte Organize Hayvancılık Bölgesi’nin diğerinin ise bitkisel üretimle ilgili Bitkisel Sera Bölgesi’nin kurulması olduğunu söyledi. 
 
 
 
Eker, Antakya Ziraat Odası’nın ardından bir zeytinyağı firmasının açılışını yaptı ve daha sonra Antakya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir