İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teksöz’ e çirkin sataşma

Esnafın sorunlarına sahip çıkmayan, batmasına seyirci kalan HESOB Başkanı Kadir Teksöz’ ün Ahilik haftası ile avunduğu ve halkı avuttuğu iddia ediliyor… 
 
Sayın Vali’nin, bu tür “şov kokan” kutlamaları değil; esnafların sorunlarına çözüm üreten çalışmalara önem vermesini isteyen esnaflar, HESOB Başkanı Teksöz’ ü şovmenlikle suçluyor.
HESOB’ un, esnafın ağır kriz karşısında iflasın eşiğine gelişini seyrettiğini ama çözüm önerileri geliştirmek yerine “müsamere” düzenler gibi “ahilik” haftası düzenlediğini belirten esnaf kesimi daha gerçekçi çözümler bekliyor.
Ahilik, Türk halkının üreten insanlara gösterdiği sevgi, saygı ve toplumsal dayanışmanın felsefesidir. Bu felsefe insanların erdemini yücelten felsefedir. Esnaflar bu felsefe ile toplumuna, devletine sahip çıkmanın coşkusunu yaşamış; halkın esnaf ile birliğini pekiştirmiştir.
Günümüzde, ahiliğe sahip çıkmak esnafı ekonomik sorunların kıskacından kurtarmak, sorunlarına çözüm bulmak ve yüceltmektir.
Ancak Hatay’da, “ahilik” kutlamalarının şova dönüştüğü iddia ediliyor.
12–18 Ekim tarihleri arasında “Ahilik kültür haftası” adı altında Hatay’da yapılan etkinlikleri eleştiren esnaflar sahipsiz olduklarını iddia ederek bu konuda şu iddialarda bulundu:
 “HESOB hiçbir sorunumuza çözüm bulmuyor. Sadece sırtımızda yük. Yöneticiler yönetici olmanın sorumluluğunu bilmiyor. Esnafın sorunlarına duyarlı değiller. örneğin bakkalları korumak için şehir dışına çıkartılması gereken büyük marketler konusunda hala sus-pus durumdalar. Kepenk kapatan esnaf onları ilgilendirmiyor.
Diğer esnafın ekonomik durumunu düzeltmek için hiçbir çabaları yok. Olmuyor da.
Ahilik haftası adı altında, ama ahiliğin özüne uygun olmayan şovlarla hangi sorunumuz çözülüyor ki? çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki çocukların saçını kesmekle Ahilik- kutlanamaz. Bu devlete hakarettir. Devletimiz üç beş çocuğun saçını kesemiyor mu?
Artık esnaflar olarak sorunlarımıza çözüm istiyoruz. Bizi avutacak yöneticiler istemiyoruz. Yandaş basına demeç vererek HESOB Başkanı olunmuyor. Esnafa sahip çıkılmalı, ekonomik koşullar iyileştirilmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir