İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teksöz: Esnaf Barışın Sigortasıdır…

Teksöz; geçtiğimiz hafta içerisinde ilimizde ağırladığımız Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile S. Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ e esnafı anlattı. Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Kadir Teksöz, Esnaf ve Sanatkarların; ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahip olduklarını, ülkemizde; ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli biçimde sağlanması, dağıtılması ve sürdürülmesine yaptıkları katkı, işsizliğin azaltılması ve yeni istihdam alanlarının yaratılmasında oynadıkları rol ve piyasa koşullarında meydana gelen değişmelere hızlı uyum sağlayabilen esnek yapıları ile çok önemli yere sahip olduklarını belirtti.
Ottoman Otelde Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Vali M. Celalettin Lekesiz ile Milletvekilleri, Protokol üyeleri, ışadamları ve seçilmiş ile diğer atanmışlara yönelik sunumunda Esnaf ve Sanatkarların ekonomik, toplumsal ve sosyal yönlerden vazgeçilmez konuma sahip olduklarını söyleyen Birlik Başkanı Kadir Teksöz; “Esnaf ve Sanatkar istikrarlı bir ekonomik ve siyasi ortamda yaşar.
 
 ESNAF BARIşIN SıGORTASI…
 
Esnafın sayısal olarak yaygın olduğu ülkelerde gelir dağılımı dengelidir, bölgeler arasında gelişmişlik farkları azdır. Yeni esnaf işletmelerinin açılmasıyla ekonomi canlanır. Esnaf istihdam yaratır, işsizliğe çare olur, nitelikli işgücünü işyeri ortamında yetiştirir, ülkenin nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanmasına katkı verir” dedi.
 
Konuşmasında; Esnaf ve Sanatkarların yalnız ekonomik bir kesim olmadıklarını, esnaf camiasının ekonomik olmaktan öteye bu ülkenin sosyal ve toplumsal barışının sigortası olduğunu söyleyen Birlik Başkanı Kadir Teksöz; “Eğer toplum huzur içinde değilse, gelir tabana yayılmıyorsa o ülkede ekonomik tabloların çok iyi olması bir anlam ifade etmez.
 
Hükümetin getireceği teşvikler, destekler, iyileştirmeler ne kadar geniş bir kesime yansırsa o kadar büyük başarı elde edilir, istenen sonuca o kadar kolay ulaşılabilir, gelir dağılımının adaletli olmasına o kadar büyük katkı sağlanabilir. 43 bin esnaf, yanlarında çalışanlar ve aileleri ile birlikte , esnafın her türlü düzenlemede mutlaka göz önüne alınması gereken bir camia olduğunu açıkça göstermektedir” dedi. Birlik Başkanı Kadir Teksöz, ıki Bakan ERGıN ve ERGüN’e yönelik sunumunda esnafın hükümetten beklentilerini de ana başlıklar halinde şöyle sıraladı:

1- Kosgeb destekleri
2- Vergi ve Sosyal Güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılması
3- Esnaf ve Sanatkarlar için destek ve teşvik paketi Yeni teşvik paketinde esnaf ve sanatkarlar için; Yeni işyeri açacak esnaf ve sanatkarlara 5 yıl süreyle vergi indirimi, Nakliyeci esnafına indirimli akaryakıt, şoför esnafına bir kereye mahsus KDV ve öTV alınmadan araçlarını yenileme imkanı, Esnafın yanında çalışanların sosyal güvenlik primlerinde indirim, Kalfaların sigorta primlerinin Devlet tarafından karşılanması, Enerji fiyatlarında indirime gidilmesi, T. Halk Bankası tarafından kullandırılan Esnaf kredilerinde değişik alternatifler getirilmesi, kredilerin % 0’dan başlayan faizlerle çeşitlendirilmesi gibi doğrudan esnafı hedef alan destek ve teşvikler yer almalıdır.
4- Perakende sektöründeki haksız rekabet
5- ışyeri açmaya sınırlandırma getirilmesi
6- Sosyal güvenlik primlerinin yüksekliği
7- Sigara yasağı
8- Kamu kurum ve kuruluşlarının haksız rekabeti
9- Gıda sektöründe sorumlu yöneticilik uygulaması
10- Fen adamlarının sorunları
11- Ustalık belgesi sorunu
12- Karayolu taşıma kanunu
13- Belediyelerin ticaret yapması
14- Haksız rekabet
15- Esnafın defter tastiği “

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir