İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teksöz: esnafın sorunlarını çözüyor…

Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Teksöz, Antakya Yeni Sanayi Sitesi’nde yaşanan olumsuzluklara, esnafla birlikte çözüm bulacaklarını söyledi. Oda Başkanlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, artan hırsızlık olaylarına önlem olarak MOBESE cihazlarının takılması için esnafın gereken parayı vermesi çağrısında bulunan A. Kadir Teksöz, geçtiğimiz günlerde sanayi sitesinde 150’ye yakın esnaf ve sanatkârın sorunlarını dile getirmek için eylem gerçekleştirdiğini, bu eylemin gerçekleştiği esnada kendisinin de Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile birlikte Kunduracı esnafını ziyaret ettiğini, yaşanan gelişmeleri duyar duymaz da hemen Sanayi Sitesi’ne intikal ettiğini ifade etti.
 
Başkan Teksöz, sanayi sitesinde sıkıntısı olan esnaflarla toplantı salonunda bir araya gelerek sorunlarını, sıkıntılarını ve taleplerini dinlediklerini, bu sıkıntılarının başında, hırsızlık, toplanmayan çöpler, yangın muslukları, aydınlatma lambaları ve bozuk yolların geldiğine dikkat çekerek, çözüm konusunda yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:
 
‘Bu sorunları çözmek için hemen Valiliğe bir dilekçe yazdık. Eksiklerin giderilmesi hususunda ilgili birimlere müracaat ettik. Bununla birlikte Sanayi Sitesi Kooperatifimize yazı yazdık. Tabiri caizse sanayi sitemizde şu günlerde sıkıyönetim var. Ben de üç gündür sanayi sitesindeki esnaflarımızla bizzat görüşüyorum. Neler yapılabilir, neler yapmamız gerektiğini konuşuyoruz.
Sanayi sitesi kooperatifi olarak neler yapıyoruz? Giriş çıkışları daha iyi kontrol altına almak için demir kapılar yaptırıyoruz.
 
Gerekli güvenlik tedbirleri de alınmış durumda. Sanayi sitesinde bulunan işyerlerinden 400 metreden 60 lira, 200 metreden 30 lira, 100 metreden 18 lira, 50 metreden 7 lira para alıyoruz. Bu paraları bütün üyeler öderse 628 bin liralık bir bütçe elde etmiş oluruz. Bu bütçeden yıllık 264 bin lirasını Güvenlik şirketine veriyoruz. Elektrik giderimiz 55 bin lira, çöpü biz topluyoruz 415 bin lira ödüyoruz, Personele ödediğimiz para 120 bin lira, SGK gideri 55 bin lira ve yaklaşık 10 bin lira haberleşme gideri olmak üzere toplam 869 bin lira olarak gerçekleşiyor. Biz bu parayı nasıl karşılarız? üyelerin aidatlarını ikiye çıkartırız, bu masrafları karşılarız’.
 
Mobese sistemi mutlaka kurulmalı
 
Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı A. Kadir Teksöz, mutlaka MOBESE sisteminin kurulması gerektiğini savunarak, esnafa şöyle seslendi:
‘Geçtiğimiz kongrede bütün üyelerimize öneride bulunduk. Gelin para toplayalım, buraya bir MOBESE sistemi kuralım diye. Bunun için de çeşitli firmalardan teklif aldık. Verilen teklifler 140, 150,160 bin lira. Aldığımız bu teklifleri dükkânların büyüklüğüne göre fiyatlandırdık. MOBESE için ayrı hesap açtık ve bu hesapta toplanan para ise bu güne kadar 39.500 liradır. Ben oda başkanlarımdan rica ediyorum. Bir ay içerisinde bu para toplansın, bakalım ne yapabiliriz?’
 
Hatay Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Abdülkadir Teksöz konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘ıkinci bir konumuz ise hali vakti yerinde olan arkadaşlardan ricamız, biliyorsunuz polis var, devlet var, yönetim var. Yönetim 12 kişiden oluşuyor. Diğer tarafta 1750 tane dükkân var. Kooperatif başkanı ne yapacak? Esnafımızdan ricamız kendi kamera sistemini kurması. Bazıları da bunu gerçekleştirmiş. Diğer bir ricamız çöpleri poşetlere koyarak dışarı atmanız.
 
Hırsızlık olaylarına gelince hırsızlık sadece sanayi sitesinde olmuyor. Her yerde yaşanıyor. Bunun için de esnaf arkadaşlarımızdan ricamız işyerlerini sigortalattırsınlar. Sigorta işlemi yıllık cüzi bir rakam. Evet, biz oda başkanları ile birlikte 24 saat hizmetinde ve emrindeyiz. Bizim üç tane yolumuz var. Kimseye iftira atma, çamur atma gibi lüksümüz yok. şimdi büyükşehir belediyesi geliyor. Bırakalım her şeyi o yapar. Kooperatifi fesh ederiz. Ama büyükşehir yapılana kadar kooperatifimizi feshedemeyiz. ıkinci yol hemen bir kongre kararı alırız. Bu kararla gerekeni yaparız, aidatları arttırırız, bütün mal varlıklarını satarız, komple yolu onarırız’.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir