İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Teröre karşı demokratik açılım…

AK Parti Hatay Milletvekili Mustafa öztürk, binlerce gencecik fidanların, delikanlıların kaybedildiği, kanın ve gözyaşının dinmediği, insan kaynaklarının heba edildiği ülkede huzur ve çatışmazlık ortamı isteniyorsa demokratik açılım şart olduğunu söyledi.
 
Konuya ilişkin açıklama yapan AK Parti Hatay Milletvekili öztürk, son 25 yılda 230 milyar dolar mali kaynağın terörde harcandığını anımsatarak, insanların; eğitim, sağlık ve çevre kalitesi ile gelir seviyesi yüksek, güvenli ve özgür ülkelerde yaşamak istediğini dile getirdi. Kaynakların teröre değil demokratikleşmeye, kalkınmaya, sağlığa, eğitime ve çevreye ayrılması gerektiğini kaydeden öztürk, demokratik açılım çalışmalarının odağında insan hakları olduğunu dile getirdi.
 
ınsanların hesap sorma ve sorgulama hakkı kısıtlıdır…
 
Terör sorununun çözülmediği; demokrasinin kurumsallaşmadığı ülkelerde, mali kaynaklarının çoğu eğitim, hastane, okul, yol ve köprü yapımı yerine teröre harcandığını anlatan öztürk şöyle konuştu: “Böyle ülkelerde insanlar fikirlerini özgürce ve güvenli olarak ifade etmekten çekinirler. Demokrasi, hukuk ve refah seviyesi yeterince gelişmez. Bireysel hak ve özgürlükler kısıtlıdır. Toplumun kültürü, geleneği ve dili önemsenmez. Hedef, tek tip insan yetiştirmektir. ınsanlar, inançlarını dilediği gibi yaşayamazlar. ınsanların hesap sorma ve sorgulama hakkı kısıtlıdır. ınsanlar, geleceğe güven içinde bakmazlar. Kamuya ait mali kaynakların nerede ve nasıl harcandığının hesabı yeterince sorgulanmaz.
 
Mali kaynakların önemli kısmı, kalkınma yerine teröre harcanır. çatışmalar, kavgalar ve gerilimler istihdam oluşturulmasını engeller. Mali kaynakların önemli kısmı teröre harcandığı için eğitimde, gelişmiş ülkelerin kalitesini yakalamak mümkün olmaz. Eğitim sistemi, analitik düşünce yerine ezbere dayanan tek tip insan yetiştirme esasına dayanmaktadır. ınsan sağlığı önemli olmadığı için gıda güvenliği çokta önemli değildir. ınsanlar sağlıklı ve güvenli bölgede yaşamadıkları sürece ülkede çok ciddi göç ve fukaralaşma, çarpık yapılaşma ve gecekondulaşma sorunu yaşanır.
 
çevreye yeterli mali kaynak ayrılmadığından dolayı şehirlerin havası kirli, arıtılmayan evsel ve endüstriyel atık sular, içme suyu kaynaklarını tehdit eder ve vahşi olarak depolanan çöpler yeraltı ve yer üstü su kaynaklarını kirletir. Son 25 yılda 230 milyar dolar mali kaynağın terörde harcandığı ülkede, huzur ve çatışmazlık ortamı isteniyorsa demokratik açılım şarttır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir