İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Terörle Mücadelede ışbirliği şart

Başbakan Yardımcısı Arınç: “Terörle mücadeleye kim katkı sağlamak istiyorsa bizim onu dinlemek, onu anlamak ve gereğini yapmak gibi bir görevimiz vardır. Bu görevden de hiç bir partinin kaçmayacağını, kaçmak istemeyeceğine şahsen inanıyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu husustaki davranışı ne kadar haklı ve yerindeyse, Sayın Bahçeli’nin de en kısa zamanda ‘Bizim de söyleyeceklerimiz var. Biz de bir araya gelmek istiyoruz’ demesini bekliyor, ümit ediyorum”
 
 
 
AA
 
 
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Terörle mücadeleye kim katkı sağlamak istiyorsa bizim onu dinlemek, onu anlamak ve gereğini yapmak gibi bir görevimiz vardır. Bu görevden de hiç bir partinin kaçmayacağını, kaçmak istemeyeceğine şahsen inanıyorum” dedi. 
 
 
 
Arınç, Antakya Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti ıl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Suriye ile Türkiye arasında akrabalık bağları bulunduğunu belirterek, bu ülkede bir kandil gecesinde yaşanan olayların fevkalade üzüntü vericiği olduğunu söyledi. 
 
 
 
şiddetin acilen durması ve ölümlerin bitmesi, huzur ve sükunetin gelmesi gerektiğini anlatan Arınç, şöyle devam etti: 
 
 
 
“Biz o ülkedeki insanların kendi rejimleriyle ilgili kaygıları varsa bunları elbette kendi iç meselesi olarak, kendi dinamikleriyle çözmesini isteriz. Ama insan hakları ihlallerinin olduğu bir yerde Türkiye mutlaka tarafını koyacaktır. Bizim tarafımız da halkın tarafıdır. Zulme karşıyız, şiddete karşıyız. Topa, tanka, öldürmeye karşıyız. Bunun son bulması için de Türkiye olarak üzerimize düşeni yapacağız. Tek isteğimiz var. Halk zarar görmesin ve göz yaşları dökülmesin.”
 
 
 
“Sadece şiddete Cevap Vererek Terör çözülemez”
 
 
 
Arınç, Türkiye’deki terör meselesine de aynı gözle baktıklarını, her gün bir şehit cenazesinin, her gün hunharca işlenen bir cinayetin acısını duymanın fevkalade üzdüğünü ifade etti. 
 
 
 
Türkiye’nin terörle mücadelede mutlaka başarılı olacağını belirten Arınç, ”Biz biliyoruz ki sadece silah kullanarak, sadece şiddete daha fazlasıyla cevap vererek bunu çözmemiz mümkün değil.
 
 
 
Sosyal ve ekonomik açıdan da, toplumsal barış noktasında ve siyasi bazı tedbirlerle de bu terörün bitmesini istiyor ve arzu ediyoruz” dedi.
 
 
 
Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AK Parti’yi ziyaret ederek, ”Bu konuda istişare etmenin gerekli olduğunu” ifade etmesinin çok olumlu bir gelişme olduğunu, bu sebeple Kılıçdaroğlu’na teşekkür ettiğini söyledi. 
 
 
 
Terörün 75 milyonun meselesi olduğunun altını çizen Arınç, şöyle konuştu: 
 
 
 
”Terörle mücadeleye kim katkı sağlamak istiyorsa bizim onu dinlemek, onu anlamak ve gereğini yapmak gibi bir görevimiz vardır. Bu görevden de hiç bir partinin kaçmayacağını, kaçmak istemeyeceğine şahsen inanıyorum. Biz mücadelemizi yapıyoruz ama birisinin de söyleyecek bir sözü, bir tavsiyesi varsa bunu TBMM içinde de bizzat görüşmek suretiyle de yapabilir.” 
 
 
 
“Terör Bittiği An Türkiye Uçacak”
 
 
 
Arınç, terörün bittiğinin ilan edildiği gün Türkiye’nin uçacağını belirterek, terörün bitmesinin milli gelirin ve büyüme hızının artmasına vesile olacağını söyledi. 
 
 
 
Terörün bitmesinin sadece maddi açıdan da katkı sağlamayacağını belirten Arınç, şöyle devam etti: 
 
 
 
”Göz yaşının bitmesi ne demektir- Evlat acısının dinmesi ne demektir- Televizyon ekranında şehit cenazelerini görüp gözyaşı dökmek ne demektir- Babasının cenazesine koşa koşa giden 6 yaşında bir çocuğu gördüğünüzde, yırtıcı bir hayvan bile olsa elbette şefkat sebebiyle acıyacaktır. Bütün bunları hiç birimiz unutmuyoruz. Dolayısıyla terörün bitirilmesine yönelik hükümetimizin aldığı ve alacağı bütün tedbirlere siyasetçilerin, hangi görüşte olursa olsun, katkı sağlamasının ben çok önemli olduğunu düşünüyorum.” 
 
 
 
AK Parti’nin güçlü bir hükümet olduğunu ve aldığı her işi başarıyla sonuçlandırdığını kaydeden Arınç, ”Terörle mücadelede başarılı olacağız. Türkiye’de huzur olacak, sükun olacak, Türkiye’de anneler ağlamayacak, gözyaşı dökmeyecek ve şehitlerimizi rahmetle anarken çok şükür ‘siz artık rahat içinde uyuyabilirsiniz çünkü Türkiye’ye huzur geldi’ diyebileceğiz” dedi. 
 
 
 
“Terörle Mücadele Tek Başına Başarılı Olmuyor”
 
 
 
Arınç, ”Bugün BDP ile hatta o örgütle iç içe, yan yana olmuş insanlar bile ‘Bunu çözerse AK Parti ve Tayyip Erdoğan çözer’ diyorsa söylediğim sözlere hepinizin dikkat etmesi lazım” diye konuştu. 
 
 
 
Bu sözleri söyleyeni ”9 köyden kovmaya çalışanlar” olduğunu belirten Arınç, şunları kaydetti: 
 
 
 
”Onu söyleyeni tehdit etmeye gayret edenler var. Bunu söyleyeni adeta aforoz etmeye çalışanlar var. Ama yanlış yapıyorlar. 75 milyon biliyor ki bu işi başaracak olan parti AK Parti, AK Parti hükümeti ve onun lideri, genel başkanı Tayyip Erdoğan’dır. Allah’ın izniyle biz bunu inşallah en kısa zamanda çözeceğiz. Ama dünyada bile terörle mücadele tek başına başarılı olmuyor. O yüzden bütün ülkelerin terörle mücadeleye katkı vermesini istiyoruz. Bütün ülkeleri terörle mücadeleye çağırırken, Türkiye’deki siyasi partilerin bu işe katkı sağlamaması ne kadar yanlış olur. O yüzden Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu husustaki davranışı ne kadar haklı ve yerindeyse, Sayın Bahçeli’nin de en kısa zamanda ‘Bizim de söyleyeceklerimiz var. Biz de bir araya gelmek istiyoruz’ demesini bekliyor, ümit ediyorum. çünkü MHP’nin de, bu ülkede güçlü bir muhalefet partisi olarak söyleyeceklerini beraberce konuşup, anlatmasına Türkiye’nin ihtiyacı var. Bunu yapmayanlar vebal altında kalır, bunu yapanlar milletimizden sadece teşekkür alır.” 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir