İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ticari ilişkilerin gelişmesini istiyoruz…

ıtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsılı, Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini belirterek, ”ıtalya’nın 3. partneri Türkiye’dir. Geçen yıl ülkenize yıllık ticari hacmimiz 19 milyar doları aşmıştır” dedi.
 
Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Büyükelçi Marsılı’yı kabul ederek, kentte ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Marsılı da gazetecilerin Hatay ziyaretiyle ilgili sorusunu yanıtlayarak, şöyle konuştu:
 
”Amacımız Türkiye ile aramızdaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine önem vermektir. çünkü ıtalya’nın 3. partneri Türkiye’dir. Geçen yıl ülkenize yıllık ticari hacmimiz 19 milyar doları aşmıştır. Ayrıca 700 firmamız ülkenizde faaliyet göstermektedir. Bundan yola çıkarak, Türkiye’nin değişik yörelerinde ticari ilişkileri güçlendirmek ve ekonomiye katkı sağlamayı düşünüyoruz. ıtalyan yatırımları genelde ıstanbul ve Ege bölgesi ağırlıklı yatırımlar, bunu Anadolu’ya yaymak istiyoruz. Hatay’a geliş sebebim yatırımcılarımızın tarım ve tekstil sektörüne ilgi çekmelerini ve burada da yoğunlaşmalarını sağlamaktır. Kısacası Türkiye ile ıtalya arasındaki ekonomik ilişkileri Hatay’a da yaygınlaştırmak.” ıtalyan yatırımcıları bölgeye yönlendirmek amacıyla da Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yöneticileriyle de görüşeceğini ifade eden Marsılı, ”Tarım, tekstil ve turizm sektörü ilgi çekecek sektörler olabilir diye düşünüyoruz” diye konuştu.
 
TüRKıYE’NıN AB’YE TAM üYELEğıNı ıSTıYORUZ
 
Marsılı, bir gazetecinin, ”Türkiye’nin AB üyeliğini destekliyor musunuz?” sorusu üzerine, şahsi düşüncesini açıklayabileceğini ifade ederek, ”Benim eşim Türk. Kendi şahsi düşüncem, Türkiye’nin mutlak suretle üye olmasını arzu ediyorum. Hükümetler arası dostluk üst düzeyde. ıtalya olarak zaten hep Türkiye’nin AB üyeliğini savunduk. ülkemiz, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini istiyor. Ekonomik kültürel ve siyasi açıdan Türkiye AB’ye tam üye olmalı. Türkiye’nin olmadığı Avrupa Birliği, Avrupa Birliği olarak nitelendirilemez” dedi. Konuşmanın ardından Vali Miroğlu, Büyükelçi Marsılı’ya ziyaretin anısına şilt sunarken, Marsılı da ülkesini anlatan kitabı Miroğlu’na hediye etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir