İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TKB ılk Defa Antakya’ da Toplanıyor…

Antakya Belediyesi’nin ev sahipliğinde kentimiz önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. “Tarihi Kentler Birliği Antakya Buluşması” 19–21 şubat 2010 tarihlerinde ilimizde gerçekleştirilecek.

 

 

Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada; tarihi ve kültürel zenginliğiyle ünlü kentimizin var olan bu mirasına sahip çıkılması ve Antakya’nın tanıtımı açısından oldukça önem taşıyan organizasyona hazır olduklarını belirtti. 
 

 

2000 yılında Avrupa Konseyi’ nin önerisiyle, Avrupa kentleriyle eşzamanlı olarak Türkiye’de de kurulan “Tarihi Kentler Birliği” 2010 yılının ilk buluşmasını Antakya’da gerçekleştiriyor.Kentlerin tarihî, kültürel ve doğal dokusunun korunması için yıllardır çaba gösteren kamu-yerel-sivil güçlerin bir araya gelmesiyle kurulan Tarihî Kentler Birliği’nin (TKB), 2010 yılındaki ilk buluşması Antakya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 19–21 şubat tarihinde Antakya’da başlıyor. 271 üye belediyeden yaklaşık 450 konuğun katılım göstermesi beklenen “Tarihi Kentler Birliği Antakya Buluşması’nda” “Kültürel Miras, Ortak Paydada Buluşma” teması ele alınacak.

 

 
ıçinde Birlik üyesi yerel yönetimlerin belediye başkanları, çekül Vakfı yönetici ve üyeleri, bilim insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bulunduğu ve sayısı yaklaşık 400’ü bulan katılımcılar, Otoman Palace Otel’de düzenlenecek seminerlerde Antakya’nın tarihi ve kültürel dokusunu masaya yatıracaklar. Buluşmaya aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Başkanı da olan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım Güzelbey, TKB Danışma Kurulu ve çekül Vakfı Başkanı Prof.Dr.Metin Sözen, şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz gibi isimler katılım gösterecek.
 

 
Toplantıda, Mimarlar Odası Başkanı Yaşar Coşkun, Hatay Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Musevi Cemaati Başkanı şaul Cenudioğlu, Ehdav Başkanı Ali Yeral, Hesob Başkanı Kadir Teksöz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet çinçin, Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Kuseyri, MKü Rektörü Prof.Dr.şerafettin Canda, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, TKB Danışma Kurulu ve çekül Vakfı Başkanı Prof.Dr.Metin Sözen, Tarihi Kentler Birliği ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet özhaseki ve Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz konuşmalar yapacaklar. Etkinlik kapsamında şehrimizin tarihi ve kültürel mekânlarının ziyaret edileceği kent gezisi düzenlenecek ve ayrıca Medeniyetler Korosu 20 şubat akşamı konuklara konser verecek. Antakya Belediyesi’nin ev sahipliğinde 19–21 şubat 2010 tarihlerinde gerçekleştirilecek “

Tarihi Kentler Birliği Antakya Buluşması” Programı ıse şöyle;    

19 şUBAT 2010 CUMA 18:00-19:00 Açılış (Ottoman Palace Otel)  Hoşgeldiniz ve açılış konuşmaları:        

Yaşar çoşkun – Mimarlar Odası Başkanı

Mustafa Sinanoğlu – Hatay Müftüsü

Peder Dominico Bertogli – Antakya Katolik Kilisesi Ruhani Lideri 

şaul Cenudioğlu – Musevi Cemaati Başkanı

Ali Yeral – EHDAV Onursal Başkanı

Kadir Teksöz – Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı 

Hikmet çinçin – Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı     

Mehmet Ali Kuseyri – Ticaret Borsası Başkanı        

Prof.Dr.şerafettin Canda – MKü Rektörü        

Doç. Dr. Lütfü Savaş – Antakya Belediye Başkanı        

Prof. Dr. Metin Sözen – TKB Danışma Kurulu Başkanı, çEKüL Vakfı Başkanı        

Mehmet özhaseki – TKB Başkanı / Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı 

M.Celalettin Lekesiz – Hatay Valisi       

 

Oturum: “Kültürel Miras: Ortak Paydada Buluşma”Hatay Valisi Sayın Celalettin Lekesiz’in açıklaması ve Antakya’daki değişik kesimlerin  mesajları              Genel Değerlendirme: Prof. Dr. Metin Sözen         19:00     Akşam yemeği (Ottoman Palace Otel)
 

 

20 şUBAT 2010 CUMARTESı

09:30-10:00      Açılış Sunumu: Doç. Dr. Lütfü Savaş – Antakya Belediye Başkanı (Ottoman Palace Otel)

10:00   Oturum  “Kültürel Miras: Ortak Paydada Buluşma- üç Uygulama örneği”       

Oturum Başkanı: Mehmet özhaseki – TKB Başkanı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı

•Ahmet Eşref Fakıbaba – şanlıurfa Belediye Başkanı

•Burhanettin Kocamaz – Tarsus Belediye Başkanı

•Asım Güzelbey – Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı

 
11:30-12:00  Genel Değerlendirme – Soru ve cevap12:00-13:30 öğle yemeği  (Ottoman Palace Otel)14:00-18:00  Kent Gezisi: St. Pierre Kilisesi ve Cehennem Kayıkçısı Heron, Habib-i Naccar Camisi, Sermaye Camisi ve Katolik Kilisesi, Kurtuluş Caddesi, Tarihi Antakya Sokakları (Kabaltı Sokak, Esnaf Sanatkarlar Odası Sanat Evi, Belediye Kültür Evi, Ortodoks Kilisesi), Uzun çarşı, Kurşunlu Han
 

18:00-19:30 Arkeoloji Müzesi20:00   Akşam yemeği (Ottoman Palace Otel)21:30  Medeniyetler Korosu Konseri (Ottoman Palace Otel) 21 şUBAT 2010 PAZAR 07.00  Otellerden Ayrılış

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir