İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TKDK binası açıldı…

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, 05.07.2010 Pazar günü saat 16.30’da Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay ıl Koordinatörlüğü hizmet binasının açılışını yaptı. Açılış törenine ayrıca Hatay Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa öztürk, Orhan Karasayar ve Abdulhadi Kahya, SHçEK Genel Müdürü Dr. ısmail Barış, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, ilgili kurum ve kuruluş müdürleri ve Sivil Toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.
 
Bakan Ergin, Vali Lekesiz, Milletvekilleri Karasayar, Kayha ve öztürk ile M.K.ü. Rektörü Canda açılış kurdelesini kestiler. Kurdelenin kesilmesinin ardından yeni hizmet binasının bölümleri tüm konuklarla birlikte gezildi. Binanın bölümlerinin gezilmesinin ardından, Tarım ve Kırsal Kalkınma Hatay ıl Koordinatörü Dr. Savaş özgürsoy, Bakan Ergin ve diğer konuklara Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu hakkında kısa bir sunum yaptı ve açılış töreni sona erdi.
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay ıl Koordinatörlüğü tarafından aynı gün saat 19.00’da Otoman Palace’ ta Kırsal Kalkınma Ajansı’nın tanıtım toplantısı yapıldı. Tanıtım toplantısına Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefittin Canda, ıl Jandarma Komutanı J. Alb. Vedat çolak, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Kaymakamlar, ilgili kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, muhtarlar ve işadamları katıldı.
 
Yemekli tanıtım toplantısında ilk olarak Hatay ıl Koordinatörlüğünün hazırlamış olduğu tanıtım filmi izlendi. Daha sonra yükselen ekonomiler arasında yer alan ülkemizde, her alanda olduğu gibi tarımsal alanda da önemli çalışmalar yapıldığına vurgu yapan ıl Koordinatörü özgürsoy, ilk etapta Hatay ilinin de içinde olduğu 20 ilimizde, arkasından da 2011–2013 yıllarında 22 ilimiz ile birlikte toplam 42 ilimizde kırsal kalkınmaya yönelik yatırımların desteklenebileceğini belirtti.
 
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Kerem Akgündüz, Avrupa Birliği’nin kendisine potansiyel aday olarak gördüğü ülkelere katılım öncesi birtakım fon lamalar yapmakta olduğunu belirtmesinin ardından; “Türkiye’de 5 tane Katılım öncesi Yardım Aracı (IPA) başlığı altında çalışmalar devam etmektedir. IPA kapsamında sağlanan yardımlar, “Geçiş ve Kapasite Gelişimi”, “Bölgesel ve Sınır ötesi ışbirliği”, “Bölgesel Kalkınma”, “ınsan Kaynakları Gelişimi” ve “Kırsal Kalkınma” olmak üzere 5 bileşen adı altında kullanılacak. Kırsal Kalkınma Bileşeni başlığı altında Türkiye’de bir ajansın kurulması ve bu ajans kanalıyla AB’den gelecek fonların dağıtılması 11’inci faslın açılış kriterlerindendir.” dedi.
 
Vali Lekesiz, yapmış olduğu konuşmada, en üst kademeden en alt kademeye kadar hepimizin bu ülkenin daha fazla zenginleşmesi için çalıştığına vurgu yapmasının ardından; konuşmasını şöyle sürdürdü Eskiden dışsal kalkınma dediğimiz bir model vardı. Yörelerimiz, kalkınma işini dışarıdan gelecek yatırımlardan beklerdi. şimdi bu anlayış yerini terk etti ve içsel kalkınma dediğimiz, bir modele geçti. ıçsel kalkınma dediğimiz, kendi potansiyelini zenginliğe dönüştürmesini bilen yerler ayağa kalkmaya başladı. Vali Lekesiz Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun kırsal kalkınma ve Hatay için her açıdan önemli bir kurum olduğunu vurguladı.
 
Adalet Bakanı Sayın Ergin yapmış olduğu konuşmada, Hatay ilinin birinci fazda oluşturulan 20 il arasında olmasının önemli bir avantaj sağlamış olduğunu belirtmesinin ardından;“Bu konuda ılimizin sağlamış olduğu avantaj, ancak iyi değerlendirilirse faydalı bir avantaj olur. Aksi halde bu avantajın hiçbir faydası olmaz. Bu arada süreyi iyi kullanan, projeleri sağlam ve güzel yapan iller kaynakları kullanmış olurlar. Bu noktada, her birimizin çok büyük sorumluluğu var. Bizler üzerimize düşen çalışmaları yapma noktasında gayret göstereceğiz. Sizler de bu ajansın faaliyetlerini, ılimizin en uç noktalarına taşımak için elinizden gelen gayretleri göstermelisiniz.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Hatay ıl Koordinatörü Savaş özgürsoy, tüm katılımcılara Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. ıl Koordinatörü özgürsoy yatırımcıların arıcılık, tıbbi aromatik bitkiler, süs bitkileri, yerel tarım ve gıda ürünleri, yerel el sanatları, kırsal turizm, kültür balıkçılığı, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması ve üretici birliklerinin kurulması gibi sektörlerde proje hazırlayabileceklerini ve proje kapsamında %50 hibe alabileceklerini ifade etti ve bu kapsamda 2013 yılına kadar Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun dağıtacağı toplam hibe oranın 1 milyon 165 bin avro olduğunu vurguladı.
 
Yapılan sunumun ardından kurum uzmanlarından Taha Aslan tarafından verilen ney dinletisi ile tanıtım toplantısı sona erdi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir