İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TKMM’ ye Suriye damga vurdu…

Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili Adem Yeşildal ile Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Refik Eryılmaz bu kez TBMM çatısı altında değil Türkiye Küçük Millet Meclisi(TKMM) çatısı altında karşı karşıya geldi. Genelde Ortadoğu, yerelde ise Suriye ile ilgili hükümetin izlediği dış politikanın masaya yatırıldığı TKMM etkinliğinde AK Partili Vekil Avukat Adem Yeşildal, AK Parti’ nin dış politikasını savunurken, CHP’li vekil Avukat Refik Eryılmaz ise AK Parti’ nin dış politikasını sert bir dille eleştirdi. Normal şartlar altında 3 saat süren ve zamanında başlayıp, zamanında bitirilen TKMM toplantısı bu defa Hatay’ın gündemine düştüğü bundan 4 yıl öncesinden bugüne kadar ilk defa 4.5 saat kadar sürdü.

TKMM’ nin belirlediği gündem maddeleri arasında aslında Ne Suriye vardı ne de dış politika. Ancak konuşmacı katılımcıların neredeyse tamamı bir şekilde Suriye konusuna değinince toplantının seyri bir anda değişti ve Suriye toplantının birinci maddesi oldu. 

Yeşildal; Suriye politakısını savundu…
 
Tek tek söz alarak görüşlerini belirten konuşmacıların özellikle hükümetin dış politikası ile ilgili zaman zaman sert cümleler kurması üzerine esprili bir dille yanıt veren milletvekili Adem Yeşildal, “Eğer beni çok hırpalarsanız bir daha gelmem” şeklinde bir cümle kurdu. Bu cümle salonda gülüşmelere neden oldu. Konuşmacılar Türkiye’ nin Suriye’ nin içişlerine karışmaması gerektiğinin altını çizerek yaptıkları eleştirilerde, hükümetin silahlı terör gruplarına destek verdiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu ifade ettiler.

Suriye’de ki müdahalenin ABD ve ısrail destekli olduğunun altını çizerek eleştirilerine devam eden ve bu sahada Türkiye’nin yer almaması gerektiğini savunan konuşmacıların söylediklerini tek tek not alan Adem Yeşildal daha sonra kürsüye geldi ve bir konuşma yaptı. Adem Yeşildal’ın Suriye politikasını savunan cümleler kurması salonda havayı gerdi. ıtiraz eden katılımcıların olması oturumu yöneten TKMM Hamalı Avukat Ekrem Dönmez’ i de zor durumda bıraktı. Dönmez konuşmayı kesti ve itiraz edenlerin Yeşildal’ ın konuşmasını kesmeden dinlemelerini daha sonra söz alarak konuşmalarını istedi.

Hükümetin taktik gereği yaptıkları var…

Adem Yeşildal eleştirilere yanıt verirken sık sık “AK Partinin bir dış politikası var. Doğru bulursunuz veya bulmazsanız, eleştirirsiniz veya eleştirmezsiniz ama bir çizgimiz var” demesi dikkatlerden kaçmadı. Yeşildal en çok sorulan sorulara yanıt verirken, “Sınırımıza dayanmış binlerce insan var. Bizden aman diliyorlar. Biz savaştan kaçtık, sığınacak yerimiz yok diyorlar. Ne yapsaydık ölüme mi terk etseydik? AK Parti iktidarı değil de bir başka siyasi parti iktidarı olsaydı, öylece bırakır mıydı? Kaldı ki bu konuda hem valiliğimiz hem de Emniyet birimlerimiz gerekli tedbirleri aldılar ve pasaportlu dahi olsa Suriyeliler artık burada ev kiralayamıyor. Bunu da vatandaşlarımız için yaptık. Tedirginliği yok etmek için yaptık” dedi.

En çok sorulan ikinci soruya yanıt olarak “Hükümetin Sünni mezhebine dayanarak siyaset yaptığı ve Suriye politikasını öyle belirlediği ifade ediliyor” diyerek yanıtlayan Yeşildal, “öyle bir şey yok. Eğer böyle olduğuna inan varsa, aynı Hükümetin 5, 6 yıl önce herkesin bir tarafa ittiği Suriye ile yaptığı dostluğu, Rejime gösterdiği kardeşliği nereye oturtmak lazım? Biz o günde demiştik bugünde aynı şeyi söylüyoruz, eğer halka silah doğrultulursa biz halktan yana oluruz, rejimden değil. Kaldı ki Hükümetin bir dış politikası var. Taktik gereği yaptıkları var. Toplumun bilmediği, ancak hükümetin bildiği gizli şeyler olabilir. Bunları da görmek lazım. Bugün Suriye’de yaşanan durumun tam tersi olsaydı, şimdi muhalif denen kişiler iktidarda, tam tersi bir şekilde rejim ve yanlıları zulüm görüyor olsaydı ve bunlar sınırımıza dayanmış olsaydı, hükümet olarak biz tersini mi yapacaktık? Buna inanan var mı? Hayır, öyleyse bunu da hoş görmek lazım” dedi.

Eryılmaz: Karşı çıktığımız silahlı gruplardır…

Bu konuşma üzerine yeniden söz alan CHP Milletvekili Refik Eryılmaz, gerçekten savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınanlarla ilgili kimsenin bir eleştiri getirmediğini ifade ederek, konunun saptırıldığını ileri sürdü.

Milletvekili Eryılmaz, “Biz diyoruz ki; Türkiye silahlı gruplara destek vermemelidir. Türkiye bunu yapıyor. Biz buna karşıyız. Orada mücadele eden Muhalif dediğiniz insanların demokrasi için mücadele ettiğine inansaydık, sizlerle birlikte kol kola mücadele ederdik. Ancak bunun böyle olmadığını herkes biliyor. Esat yönetimi diktatör diyorsunuz. Halkını katlediyor diyorsunuz. ıyi de Suriye’yi 22 ay önce de aynı kişi ve aynı rejim yönetiyordu. 4 yıl öncede yine aynı kişi ve aynı rejim yönetiyordu. Niye kimsenin burnu kanamıyordu da bugün bunlar yaşanıyor?” diye sordu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir