İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TOBB’ den 500 Bin TL Yardım…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Elazığ’lı depremzedelere yaptığı 500 bin liralık yardımı, Antakya Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Kuseyri ulaştırdı.
TOBB Yönetim Kurulu’nun depremzedelere ulaştırılmak üzere sağladığı 500 bin liralık çekini takdim etmek üzere Elazığ’a giden Mehmet Ali Kuseyri, Vali Muammer Erol ile diğer oda ve borsa başkanları tarafından karşılandı.
500 bin liralık yardım çekini Vali Erol’a takdim eden Mehmet Ali Kuseyri konuşmasında, “Sizleri şahsım ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.
Hepimizi derinden üzen ve bir daha asla yaşamamayı dilediğimiz bir felaketin yaralarının elbirliğiyle sarılması amacıyla bugün burada bir araya geldik. öncelikle, Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulumuz adına, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyorum” sözleriyle başladı.
HEPıMıZıN ACISIMehmet Ali Kuseyri, bu deprem acısının, hepimizin acısı ve hepimizin sorumluluğunda olduğuna dikkat çekerken, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Ve şüphesiz, böyle doğa olaylarını önlemek mümkün değildir. Doğal afetlerin ne zaman ve nerede başımıza geleceğini bilememekteyiz. Bu sebeple böylesi zor günlerde aramızdaki dayanışma daha da anlam kazanmaktadır. önemli olan depremzede vatandaşlarımızın duygularını beraber paylaşmak, hayata tutunabilmelerini ve afet sonrası uyum sağlamalarına da yardımcı olmaktır. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız en yakınlarının yanında geleceklerini de yitirmişlerdir. ınsani, ekonomik ve sosyal açıdan büyük yıkımlara neden olan bu çaptaki felaketlerle başa çıkmanın güçlüğü birlik ve beraberlik olması lazımdır.Ancak şu soruyu da sormak, hepimizin en doğal hakkı ve görevi olmadır: “Niçin benzer felaketler, bazı ülkelerde çok daha büyük yıkımlara yol açmaktadır?” Türkiye, doğal afet riski yüksek olan bir ülkedir. Toplam nüfusumuzun yüzde 81’i, toplam üretimin ise yüzde 83’ü, doğal felaket riskinin yüksek olduğu bölgelerdedir. Ne yazık ki 1999 Marmara Depremi sonrasında yapılan çalışmalar, yapıların birçoğunun sorumsuzca, insan hayatını hiçe sayarak inşa edildiğini ortaya koymuştur. ımar kanunundaki eksiklikler ve deprem riski göz ardı edilerek inşa edilen yapılar, söz konusu felaketin faturasını ağırlaştırmıştır. Fiziki ve kurumsal alt yapının güçlendirilmesi, felaketlerin etkilerini azaltacaktır. Lakin bu, uzun vadede başarılabilecek, kapasite inşası gerektiren pahalı bir iştir. Bu noktada, daha önce de çeşitli defalar tekrarladığımız üzere, aksiyon planları derhal, vakit kaybedilmeksizin uygulamaya konulmalıdır. Bu çerçevede, Elazığ ilimizde yaşanan deprem felaketi sonrası milli birlik ve beraberlik duygularıyla, yaraları el birliğiyle sarmamız gerektiğine inanmaktayım.”
SOSYAL SORUMLULUK BıLıNCıYLE, 500 BıN LıRA YARDIMDA BULUNMAKTAYIZ Mehmet Ali Kuseyri, başlattıkları yardım kampanyası çerçevesinde Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne bağlı 365 Borsa ve Odaların geniş katılımı ile gerçekleştirerek 500 bin liralık destek sağladıklarını ifade ettiği konuşmasını şöyle tamamladı:“Devletimiz de elbette ki bu konuda gereken gayreti göstermekte ve felaket sonrası bölge halkına ihtiyacı olan desteği vermek için var gücüyle çalışmaktadır. ış dünyasının temsilcisi, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nde, bu alanda yapılması gerekenin sadece devlete ait olmadığı düşüncesiyle, yakınlarını kaybeden, evlerini yitiren ve zor günler geçiren bölge halkının yaralarının daha çabuk sarılabilmesi adına bu katkıyı sağlamaktayız.
Vatandaşlarımızın yaşamış olduğu bu büyük acı sonrası, hayatlarını bir kat daha zorlaştıracak olan barınma ve geçim sorunlarına çözüm üretmek ve yardımcı olmak bugün insani ve vicdani bir sorumluluktur. Amacımız bir an önce mağdur durumdaki vatandaşlarımızın yaralarını sarmak, acılarını hafifletmek olmalıdır. Diğer taraftan, Türkiye Odalar Borsalar Birliği, böylesine doğal felaketlerin vatandaşlarımıza yaşatmış olduğu acı ve hayatlarını daha da zorlaştıracak olan barınma ve geçim sorunlarına çözüm üretmenin ve katkı sağlamanın,  insani ve vicdani bir sorumluluk gereği olduğuna inanmaktadır.
Yüce Türk milleti, tarihinin her döneminde sosyal sorumluluk ve dayanışmaya örnek teşkil edecek büyük fedakârlıklar göstermiştir. Bu duyarlılığa, diğer kurum ve kuruluşlarımız ile Türk halkının da ortak olması, Elazığ halkının yaralarının bir an önce sarılması açısından önem taşımaktadır. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve 365 Borsa ve Odamızla, Elazığ halkının yanında olduğumuzu önemle belirtiyor ve benzer acıların tekrar yaşanmaması temenni ediyorum.
Bu vesileyle bir kez daha deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Yüce Allah`tan rahmet, kederli ailelerine ve geride kalanlara başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Allah milletimize bir daha böyle acılar göstermesin. ülkemizin ilerlemekte olduğu kalkınma sürecinde, yaşanması muhtemel doğal felaketler karşısındaki direncimizin arttırılması için, toplumun tüm kesimlerini, gerekli hassasiyeti göstermeye davet ediyorum.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir