İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tokel Hatay’da Konser Verecek…

Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Eski Genel Müdürü Bayram Bilge Tokel, uzun bir aradan sonra Hataylılarla buluşuyor.
 
        Sanatçı, 24 Aralık 2010 Cuma günü saat 19.30’da Kültür Merkezi’nde bir konser verecek. Konseri yaklaşık 500 davetli izleyecek.
 
        Konser ile ilgili olarak basın mensuplarına bilgi vermek amacıyla Valilik Brifing Salonu’nda, Sanatçı Tokel’in de katıldığı Basın Toplantısı düzenlendi.
 
        Hatay Valimiz Sayın M. Celalettin Lekesiz, ilimizi geliştirmek ve kalkındırmak amacıyla sürdürülen çalışmaların ve koşturmanın devam ettiğini ifade ederek, ‘Bu koşturma arasında elbette kültür ve sanatı da unutmadık. Kültür-sanat olmadan olmaz.’dedi.
 
 
        Sanatın, insan ruhunu olgunlaştıran ve hayattan ayrı bir tat almayı sağlayan değer olduğunu vurgulayan Lekesiz, ‘Hele hele müzik denilince, sanat bir başka anlam taşır. Müzik,  acılarımızı, kederlerimizi, hüzün ve sevinçlerimizi anlatır. Hele Türk Halk Müziği ise; bizim bu topraklardaki bin yıllık maceramızı anlatacak, hüznünden dahi enerji alıp besleneceğiz. O beslenmeden de yapacağımız işlere yeniden daha bir güç ve kararlılıkla, azimle koşturacağız’ dedi.
 
 
        Türk Halk Müziğinin yetiştirdiği değerli sanatçı Bayram Bilge Tokel’in Hataylı türkü severlere muhteşem bir konser vereceğini söyleyen Lekesiz, ‘Barışın, sevginin, hoşgörünün başkenti Hatayımıza hoş geldiniz diyorum. Sizin yaptığınız bestelerden, okuduğunuz türkülerden memleketimizin her tarafındaki insanımız aynı duygularla feyz alıyor. Aynı duygu dünyasında buluşuyor.’ dedi.
 
 
        Sanatçı Tokel ise, böylesine anlamlı ve önemli bir etkinlik için kültür ve sanatın, tarihin derinliklerinden bu yana yoğun olarak yaşandığı Hatay’a davet edilmekten dolayı son derece büyük onur duyduğunu dile getirerek Vali Lekesiz’e teşekkür etti.
 
 
        Hatay’ın tarihi geçmişi, kültür ve medeniyet zenginliğinden beslenen bir musiki birikimi olduğunu ifade eden Tokel, ‘Konserde, insanımızın, kültürümüzün, medeniyetimizin, tarihi maceramızın, geçmişimizin aynası olma özeliklerini yansıtan eserlerden oluşan bir repertuar takdim edeceğiz.’dedi.
 
 
        Vali Lekesiz, Türk Halk Müziği ustası Tokel’e ziyaretin anısına, Hatay’daki farklı kültürlerin barış ve uyum içinde yaşamasını resmeden, cam üzerine işlemeli vazo hediye etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir