İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TOKı Yanlış Yapıyor…

Dar ve orta gelirliye konut üretme hedefi olan TOKı; lüks konutlar ve zenginlere AKILLI EV’ ler üreterek inşaat sektörüne zarar veriyor…
ınşaat mühendisleri odası Hatay şubesinin geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen olağan genel kurulunda,TOKı’ nin EV’ sizleri ve yoksulları EV sahibi yapmakla yükümlü bir kuruluş olduğuna vurgu yapıldıktan sonra dün yoksulların ev sahibi olma hayalinin kolaylaştırıcısı olma hedefindeki TOKı’ nin bugün lüks konutlar ve zenginlere AKILLI EV’ ler üretmeye başladığına işaret edilerek TOKı’ den gerçek işlevine dönüş yapması istendi. ıMO Hatay şube başkanı Cihat Mazmanoğlu,Toplu konut idaresinin bugünkü çizgisiyle inşa sektörüne zarar vermekte olduğunu kaydederek şu görüşleri savundu: “TOKı bugün ilk hedefinden gözle görülür bir sapma içine girmiş, dar ve orta gelirli ailelerin konut ihtiyacını karşılamak yerine ağırlıkla üst ve daha üst gelir gruplarına yönelik konut üretmeye başlamıştır. TOKı büyüyüp geliştikçe inşaat sektörü genel anlamda durağanlaşmış ve yarattığı adil olmayan rekabet inşaat sektörünün önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.
özellikle değerli araziler üzerine lüks konut yaparak rant sağlamakta, işlerini vergilerden ve denetimden muaf sürdürmekte ve daha da önemlisi uyguladığı ihale sistemiyle bir kamu kuruluşu olmasına rağmen özel bir şirket gibi davranmakta, gücünü kamu kaynaklarından sağlamaktadır. TOKı’ nin sektörümüze daha fazla zarar vermeden bir an önce gerçek işlevine dönmesi gerektiğini özellikle vurguluyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir