İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toprağın Altından Tarih Fışkırıyor

Hatay’da Hitit döneminde Mukiş Krallığı’nın başkenti olan Alalakh’ta bulunan, kazı çalışmalarının 1930’lu yıllarda başlatıldığı Aççana Höyüğü’nde bu sezon yapılan kazıda Hitit mührü gün yüzüne çıkarıldı, Höyükten bugüne kadar çok sayıda tablet ile bine yakın yazılı belge çıktı 
 
 
 
AA
 
 
 
Hatay’da Hitit döneminde Mukiş Krallığı’nın başkenti olan Alalakh’ta bulunan, kazı çalışmalarının 1930’lu yıllarda başlatıldığı Aççana Höyüğü’nde bu sezon yapılan kazıda Hitit mührü gün yüzüne çıkarıldı. 
 
 
 
Koç üniversitesi öğretim üyesi ve Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslıhan Yener, yaptığı açıklamada, 10 yıldır höyükteki kazıları yürüttüğünü, bu sezon çalışmaların 1 Temmuz’da başladığını söyledi. 
 
 
 
Aççana Höyüğü’nün tarihe ışık tutacak çok önemli belge ve kalıntıları barındırdığını ifade eden Yener, 1930’lu yıllarda ilk kazı çalışması Leonard Woolley tarafından yapılan alandan bugüne kadar çok sayıda mühür, çivi yazılı tablet ile insan iskeleti çıkarıldığını kaydetti. 
 
 
 
Yener, kazı alanından çıkarılan eserlerin Hatay Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildiğini belirterek, şöyle konuştu: 
 
 
 
“çivi yazılı belgelerde adı Alalakh olarak geçen Aççana Höyüğü’ndeki bu sezon kazımıza Türkiye’nin yanı sıra ıngiltere, ıtalya, ABD, Kanada ve Almanya’dan arkeologlar katıldı. 9 açmada 18 arkeolog ve 40 işçiyle tarihe ışık tutacak kalıntıları çıkarmaya çalışıyoruz. Sezon kazısında tapınak açmasında ilk tahminlere göre Hitit mührü olan bir eser bulduk.
 
 
 
 Uzmanlarımız mührün üzerindeki yazıları okuyarak mührün hangi döneme ait olduğunu belirleyecek. Geçen sezon yaptığımız kazılarda höyüğümüzde Akadca yazılı, tahrip olmuş, çivi yazılı bir tablet bulmuştuk. 17 katı bulunan höyük, Mukiş Krallığı döneminde başkent olması ve geçiş noktasında yer alması nedeniyle çok önemli bir yer. Höyükten bugüne kadar çok sayıda tablet ile bine yakın yazılı belge çıktı.”
 
 
 
“Amik Höyükleri Arkeopark Projesi” 
 
 
 
Aççana yakınında bulunan, Hitit dönemine ait bulguların yer aldığı 7 katlı Tayinat Höyüğü’nde de Toronto üniversitesi’nden Prof. Dr. Timoşy Harrison başkanlığında kazıların devam ettiğini kaydeden Yener, iki höyüğün turizme kazandırılması için hazırladıkları ”Amik Höyükleri Arkeopark Projesi” çalışmalarının da bu sezon başlayacağını bildirdi. 
 
 
 
Prof. Dr. Yener, yurt dışından iki höyük için 100 bin dolarlık fon geldiğine dikkati çekerek, kazı çalışmalarının yanı sıra proje kapsamında bu sezon levha ve patikaların yapılacağını söyledi. 
 
 
 
Projeyle gezi yolları oluşturulacağını, iki höyüğün birbirine bağlanacağını ifade eden Yener, şunları kaydetti: 
 
 
 
“Buraya gelen yerli ve yabancı turistler, kazı alanında arkeologların yaptığı çalışmaları yakından görebilecek. 
 
 
 
Projeyle bölgeye Hitit döneminde başkentlik yapmış ve bugüne kadar çok sayıda yazılı belge ile kalıntı çıkmış iki höyüğümüz kentin turizmi için önemli bir durak haline gelecek. Projeyle Aççana Höyüğü’nde bulunan, döneminde saray olarak kullanılan ancak tahrip olmuş sarayları kazı alanından çıkan topraktan elde ettiğimiz kerpiçle yeniden yapmayı planlıyoruz.” 
 
 
 
Prof. Dr. Yener, proje için yurt dışından gönderilen fonun yetersiz olduğunu, kentteki kurumlardan da destek beklediklerini söyledi. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir